Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

Na sociální služby půjde více peněz (Pražský deník)

S šetřením se nyní seznamují kraje, protože chce úřad při rozdělování dalších dotací přihlédnout i k jejich názorům. Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) se kvůli navýšení peněz na služby sešla také s ministrem financí.

"Věřím, že mezi priority, které si vláda určí do konce volebního období, patří i sociální služby. Budu o to žádat a pak se můžeme bavit o tom, kolik peněz ještě v letos na tuto oblast pošleme," podotýká Müllerová.

V rozpočtu ministerstva bylo letos začátkem roku na dotace pro sociální služby celkem více než šest miliard korun, tedy o 360 milionů méně než loni. Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb a zástupců krajů je však pro fungování služeb potřeba nejméně další půl miliarda.

"Jakoukoliv částku navíc na tyto služby budu považovat za úspěch," konstatuje Ludmila Müllerová.

Rozdělí se podle počtu klientů

Sociální služby mají ale peníze i z jiných zdrojů – dotace od státu tvoří zhruba pětinu jejich příjmů. Další prostředky poskytují kraje či obce. Právě obce mohou letos nově využít i prostředky z rozpočtového určení daní a loterií. Kromě toho ministerstvo ročně poskytuje dalších 20 miliard korun na příspěvek na péči, který putuje lidem, jež sociální péči potřebují. Právě tady ale bývá problém – mnozí totiž peníze vůbec nevyužijí na to, na co jsou určeny, a berou je zkrátka jako další příspěvek.

Co hraje při rozdělování dotací roli? Nově už není tak důležitá historie dotace. Rozhodující je, kolik lidí službu od organizace využívá a nakolik je právě nyní potřeba.

Zdroj: Pražský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 28.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 14:42.