Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

Pakt zaměstnanosti přinese nová místa (Právo)

Absolventi dostávají šanci se dobře uplatnit zejména ve firmách zabývajících se výrobou součástek pro automobilový průmysl. V zahraničí centra fungují už řadu let a mimo EU jsou s nimi pozitivní zkušenosti i v USA, Kanadě či Austrálii. Ředitel jihočeské pobočky Úřadu Práce Ivan Loukota považuje iniciativu hospodářské komory za určitou alternativu, jak lidem bez práce pomoci znovu najít pracovní uplatnění.

"Myslím, že by práci prostřednictvím projektu, což začíná potvrzovat činnost prvního centra v severních Čechách, mohlo najít přes pět a půl tisíce lidí v Ústeckém a Jihočeském kraji," hodnotil v rozhovoru s Právem rozbíhající se projekt předseda dozorčí rady Jihočeské hospodářské komory (JHK) Miroslav Mühlböck, který stál u zrodu Paktu zaměstnanosti.

Společně s Jihočeskou hospodářskou komorou se na něm podílejí i ministerstvo průmyslu a obchodu, Jihočeský kraj, Sdružení automobilového průmyslu i Bundesagentur für Arbeit (Německá agentura pro zaměstnanost).

"Nešlo nám o to, pustit se jen do projektu, v němž se utopí evropské peníze, ale chceme vytvořit centra, kde po rekvalifikaci mají absolventi reálnou šanci práci opravdu získat. To se díky součinnosti se Sdružením automobilového průmyslu a německými partnery, kteří mají zájem přenést určité výrobní kapacity pro automobilový průmysl do ČR, a pochopení ministerstva průmyslu a obchodu daří," doplnil místopředseda (JHK)Vladimír Homola s tím, že ti, kteří se v centrech do rekvalifikace zapojí, mají v podstatě po jejím dokončení už pracovní místa jistá.

"První centrum, kde si zvyšuje odbornost kolem dvou stovek lidí, už běží na severu Čech. Další doufám otevřeme ještě letos v Loučovicích na Českokrumlovsku, kde po uzavření papíren došlo k prudkému nárůstu nezaměstnanosti. Současný majitel areálu jedná o jeho prodeji s německou firmou a smlouva je těsně před uzavřením. Nový vlastník má už jasné představy o budoucí produkci," upřesnil Mühlböck.

Ředitel jihočeské pobočky Úřadu Práce Ivan Loukota považuje iniciativu hospodářské komory za určitou alternativu, jak lidem bez práce pomoci znovu najít pracovní uplatnění.

"Prostřednictví zmíněného projektu se zvýší kvalifikace lidí v technických profesích, o něž projevují zaměstnavatelé zájem, a to je při současném trendu, kdy i na jihu Čech hledá práci kolem 30 000 lidí, pozitivní signál," hodnotí střízlivě Pakt zaměstnanosti.

V zahraničí centra fungují už řadu let a mimo EU jsou s nimi pozitivní zkušenosti i v USA, Kanadě či Austrálii.

"Navíc se tím nepřímo otvírá i odborná diskuse o aktuálním stavu českého technického vzdělávání a jeho dopadu na konkurenceschopnost ČR, a pracovní místa. Centra mohou být vhodným doplňkem, jak rychle získávat kvalifikované dělníky a posilovat konkurenceschopnost našich průmyslových podniků, neboť snižování technického vzdělání je dnes patrné na trhu práce a projevuje se v nedostatku technických profesí a tento trend je třeba co nejrychleji změnit," hodnotil přínos projektu Jihočeské hospodářské komory ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

„Chceme vytvořit centra, kde po rekvalifikaci mají absolventi reálnou šanci práci získat“, řekl Vladimír Homola, místopředseda JHK.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 26.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:50.