Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

Důchodová reforma stručně, jednoduše a výstižně (Právo)

A to je ten problém. Výše státních důchodů proto dramaticky klesne a každému, kdo se nezačne zajišťovat na stáří sám, zůstane pár korun od státu a oči pro pláč, protože z nich nebude schopen zaplatit pomalu ani nájem. Tabulka Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) jasně ukazuje, jak se budou důchody snižovat, pokud by na důchody přispívali jen pracující ze svého sociálního pojištění. To je důvod, proč se Česká republika nutně musí pustit do reforem současného systému. Jinak na důchody nebude a celý systém zkolabuje. To není strašení ani vyvolávání paniky, to je prostý fakt, kteří všichni ekonomové i politici už několik let znají.

Česká republika se vydala jednou z možných cest. Někdo si myslí, že je to nesmysl, někdo reformu v této podobě podporuje, někdo říká, že je to dobrá cesta, která by ale potřebovala ještě doladit. Co člověk, to názor, ale měli bychom být rádi za to, že se stát po letech dohadů do reformy vůbec pustil.

Systém tří pilířů je velmi jednoduchý, jsou to v podstatě tři různé zdroje peněz, ze kterých si jednou sestavíte vlastní důchod. I. pilíř obsahuje to, co dostanete od státu. To je právě ta částka, která se bude v dalších letech stále snižovat. Vždy bude existovat, ale bude nižší a nižší s tím, jak bude více a více seniorů. Do prvního pilíře přispíváte automaticky a povinně, to jsou odvody na sociální pojištění, které se vám strhávají ze mzdy.

Nově vznikl tzv. II. pilíř, neboli důchodové spoření, do kterého je možné dobrovolně vstoupit od 1. ledna 2013. Je velmi důležité podívat se na to, jak druhý pilíř funguje. Tři procenta z toho, co dnes odvádíte ze své mzdy na sociálním pojištění, vložíte vstupem do druhého pilíře na svůj vlastní účet. Místo, abyste peníze "nasypali" státu, si je uspoříte sami pro sebe. Jedinou podmínkou je, že k tomu přidáte ještě dvě procenta ze své hrubé mzdy, abyste se na spoření také aktivně podíleli. A takto naspořené peníze vám pak pomohou ve stáří opět zvýšit důchod, který pobíráte z I. pilíře.

III. pilíř je známý jako penzijní připojištění, i když se od 1. ledna 2013 jmenuje doplňkové penzijní spoření. Každý měsíc si ukládáte něco sami na stáří u některé z penzijních společností, podle výše spoření získáváte příspěvek od státu a někteří zaměstnavatelé vám k tomu přidají ještě něco ze svého. V důchodu pak budete mít možnost tyto prostředky čerpat a zvyšovat si tak státní penzi z I. pilíře. V praxi to znamená, že ten, kdo se spolehne jen na I. pilíř od státu a neudělá nic, dostane důchod nejnižší, ten, kdo si pořídí důchodové připojištění ve III. pilíři, bude dostávat peněz více, a ten, kdo zvolí kombinaci I. + II. + III. pilíře, bude mít zajištění na stáří nejlepší. Penzijní společnosti standardně obchodují na finančním trhu s cílem zhodnotit vaše prostředky. Penzijní společnost je povinna investovat prostředky s odbornou péčí a v nejlepším zájmu účastníků, v souladu se zákonem a statutem příslušného fondu.

V případě druhého pilíře si mohou zájemci vybrat, jak bude penzijní společnost s jejich prostředky nakládat. Každá společnost nabízí čtyři penzijní fondy od toho nejvíce konzervativního (která nabízí nejnižší zhodnocení, ale také nejmenší riziko ztráty), až po dynamické strategie (které nabízejí možnost vyššího zhodnocení za cenu výrazně vyššího rizika ztráty). Každý si může zvolit takovou strategii, která nejlépe vystihuje jeho vztah k riziku.

Investiční strategii je možné měnit.

Výše důchodu

Měsíční příjem pracujícího
15 000 22 000 30 000
důchod dnes
9 477 10 693 11 962
důchod za 30 let (snížen o 30 %)
6 634 7 674 8 373

Zdroj: MPSV

Penzijní společnosti ve II. pilíři
Allianz penzijní společnost
Penzijní společnost České pojišťovny
Penzijní společnost České spořitelny
ČSOB Penzijní společnost
KB Penzijní společnost (Komerční banka)
Raiffeisen penzijní společnost

Zdroj: penzijní společnosti

Penzijní společnosti ve III. pilíři
Aegon Penzijní společnost
Allianz penzijní společnost
AXA penzijní společnost
Conseq penzijní společnost
Penzijní společnost České pojišťovny
Penzijní společnost České spořitelny
ČSOB Penzijní společnost
Generali Penzijní společnost
ING Penzijní společnost
KB Penzijní společnost (Komerční banka)
Raiffeisen penzijní společnost

Zdroj: penzijní společnosti

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 25.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:55.