Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

O druhý pilíř mají zatím zájem hlavně mladší lidé (Metro)

„V porovnání s třetím pilířem, který zahrnuje celou pracující a částečně už i nepracující populaci, jsou ti lidé výrazně mladší. Takže máme dvě skupiny. Tou větší jsou lidé mladší, řekněme do pětatřiceti let. A potom je tam ta druhá část, což jsou i starší, ale pořád je u nich kombinace věku a příjmu taková, že je pro ně druhý pilíř jednoznačně vhodný. Pilíře se však lidem zatím pletou, ale je dobře, že se alespoň ptají“, říká v rozhovoru pro deník Metro prezident Asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda.

- Reforma se spustila na začátku letošního roku. Jak hodnotíte její rozběhnutí?
Rozjezd je relativně pomalý. Naštěstí je tam stoupající tendence. Když by se udržela další čtyři měsíce, tak bychom to měli vyřešeno. Ale je velkou otázkou, jestli to tak bude. Když by se to srovnalo za ty první měsíce, tak ta náběhová křivka je velmi podobná, jako když před devatenácti lety začínal třetí pilíř. Jen ta absolutní čísla byla asi třikrát větší. A hlavně to bylo v situaci, kdy existovala poměrně široká politická shoda a všichni to podporovali. Což se tady bohužel nedá říct. Bohužel proto, že ten problém tady reálně existuje. Je zde řešení, které není dokonalé, to v žádném případě. Ale je to krok správným směrem.

- Dá se specifikovat, jaké skupiny lidí do druhého pilíře vstupují?
V porovnání s třetím pilířem, který zahrnuje celou pracující a částečně už i nepracující populaci, jsou ti lidé výrazně mladší. Takže máme dvě skupiny. Tou větší jsou lidé mladší, řekněme do pětatřiceti let. A potom je tam ta druhá část, což jsou i starší, ale pořád je u nich kombinace věku a příjmu taková, že je pro ně druhý pilíř jednoznačně vhodný.

- Říkalo se, že bude vhodnější pro skupiny s vyšším příjmem. Odpovídá tomu i skutečnost?
Víc máme lidí mladších, bez ohledu na to, že by měli nějaký vyšší příjem. Ale u nich to dává smysl tím spíš, že míra nejistoty z hlediska výše státního důchodu je mnohem vyšší než u někoho, komu je padesát let, má vyšší příjem a vyplatí se mu tam jít. Myslím, že poučné je současné, v podstatě historické přiznání státu, který říká, že na penze nebude.

- Kdy očekáváte hlavní vlnu zájmu?
Zcela v intencích toho, že se o vše staráme až na poslední chvíli, by člověk řekl, že to bude tak květen červen. Ale bude hodně záležet na tom, do jaké míry stát spustí vysvětlující kampaň. Zejména k prvnímu pilíři a v návaznosti na to potom na ten druhý. Protože druhý pilíř má být odpověď, ale my nejprve potřebujeme prodebatovat tu otázku. Teprve nedávno začalo MPSV říkat, ať se lidé připraví na to, že důchody klesnou. Těm, kteří jdou do penze dřív, klesne o čtvrtinu, tomu, kdo jde později, až o půlku. Takže zájem asi bude silnější v posledních měsících, ale kolik to bude, to nevím. Byl bych rád, aby to bylo hodně lidí, protože by aspoň částečně řešili problém svých penzí, který tady je.

- Jaká bude podle vás taktika mladých? Budou vyčkávat, co se s 2. pilířem bude dít, nebo si jej zvolí, aby spořili co nejdéle?
Řekl bych, že bude několik skupin. Někteří vstoupili už teď. Část pak říká, že vědí, že se nemohou spoléhat na státní důchod, ale teď to neřeší. Teď řeší práci, bydlení. A poslední část to z podstaty nebude řešit a bude spoléhat, že ať to bude jak chce, tak jim stát aspoň něco dá. Což je nejnebezpečnější skupina ze společenského hlediska.

- Mají lidé dost informací nebo se vás hodně ptají?
Jednoznačně nemají. Pilíře se jim pletou. Je to i přesto, že stát tvrdí, že informace jsou. Ale je velký rozdíl, jestli si je musíte sami hledat, nebo vám je někdo dodá až pod nos. Ptají se tedy na základní věci, ale zase je dobré, že se vůbec ptají.

- Jak by to vypadalo, kdyby některá společnost ukončila svou činnost?
Dělo by se to samé jako u třetího pilíře. Tam bylo v jednu dobu 41 společností, z těch se to snížilo na devět. A redukovalo se to tak, že si toho klienti ani výrazně nevšimli, o své peníze nepřišli. A tady by se to dělo podobně. Ve spolupráci s regulátorem by jedna penzijní společnost převzala část té druhé.

- Vklady lidí by se převedly někam jinam a lidem by se to jen oznámilo, nebo by si mohli znovu vybrat penzijní společnost?
To asi nemohli. Tady to ale není do detailu zákonem řešeno. Ale můžu říct, jak by to bylo nejlepší. Zákon říká, že se z druhého pilíře nemůže vystoupit. Ale kdyby zákonodárci chtěli být vstřícní, tak by mohli říct: Dobře, rozumíme tomu, že důvěra lidí může být narušena, dovolíme jim odejít. Ale zatím to legislativa nepřipouští. Ale daná situace by nastala jedině tehdy, když by reforma jako celek nebyla úspěšná.

- U penzijního připojištění byla možnost za určitých podmínek fond změnit. Jak je to u druhého pilíře?
Taková možnost tam je. Druhý a třetí pilíř jsou v tomto upraveny stejně. Když se vám nebude líbit u společnosti X, můžete jít ke společnosti Y. Když je to do pěti let, je tam možný poplatek 800 korun, ať je to druhý nebo třetí pilíř. Po této době je to bez jakéhokoliv poplatku.

- Pro jaké varianty spoření se lidé u druhého pilíře rozhodují?
Starší klienti volí spíš konzervativnější, mladší klienti jdou do vyvážených a dynamičtějších profilů. Může se najít nějaký "střelec", kterému v dotazníku vyjde profil konzervativní, ale on chce zvolit profil dynamický. Investiční dotazník je ze zákona povinný, klient ho vyplní, vyjde mu doporučený profil. Nicméně klient se může rozhodnout jinak. Ale to nám musí podepsat. Zákon to vyžaduje, protože jde o rozhodnutí klienta, které je v rozporu s tím, jak zní doporučení.

Třetí pilíř nyní příliš netáhne

Po rekordním konci loňského roku nastal u doplňkového spoření velký útlum. * Většina zájemců si totiž do konce loňského listopadu uzavřela penzijní připojištění za tehdejších podmínek. * "Zájem tím pádem nemůže být po bezprecedentním konci minulého roku silný. Tehdy přibylo půl milionu klientů. Takže trh je ve 3. pilíři nasycený a teď tam budou klienti přibývat jen pozvolna," říká prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda. * U nového doplňkového penzijního spoření si stejně jako u druhého pilíře klienti volí investiční strategii. Tu lze v průběhu spoření měnit. "Jde to, jak často chcete. Protože jde o dlouhodobý produkt, změna jednou ročně je zdarma, častější změna je zpoplatněna," dodává Svoboda.

Zdroj: Metro

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 21.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:18.