Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

V budoucnu se důchody dost sníží (Metro)

"Kalkulačku jsme doplnili o alternativní výpočet," uvádí Táňa Kozelková z tiskového oddělení ministerstva.

Současní důchodci si nemohou příliš vyskakovat. Ti budoucí na tom ale budou ještě hůř.

Alternativní možnost výpočtu vychází ze studie Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE) jako nezávislého vědeckého pracoviště.

"Právě studie CERGE vychází z předpokladu, že ke změnám vedoucím k postupnému snížení výše důchodu na polovinu musí v čase dojít a v daném rozsahu dojde," dodává Kozelková.

Důvodem až padesátiprocentního snížení starobních důchodů budou rostoucí počet důchodců a omezené finanční možnosti státu. Proto je důležité pro současné pracující snažit se na stáří zabezpečit sami. Možností je hned několik.

Jak si spočítat důchod?

Důchodové kalkulačky najdete na mnoha internetových stránkách.

  • Díky některým si spočítáte, kdy půjdete do penze.
  • Jiné vám ukážou, jak by asi mohl vypadat váš starobní důchod.
  • Takovou je třeba kalkulačka na webových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, kterou najdete pod odkazem duchodovakalkulacka.mpsv.cz/www/ a nabízí hned dvě možnosti výpočtu. První nezohledňuje předpokládaný pokles státního důchodu, druhá už ano. Právě u druhé varianty se budou mnozí hodně divit, jak moc se jim může jejich budoucí penze snížit.
  • Další kalkulačky najdete i na stránkách penzijních společností, které nabízejí spoření ve druhém a ve třetím pilíři.

Zdroj: Metro

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 21.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 17:36.