Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

Do předčasného důchodu jde třetina lidí, i přes nižší penzi (HN)

Koncem loňského roku pobíralo předčasný důchod celkem už skoro 540 tisíc lidí z 2,4 milionu vyplácených starobních důchodů. Trend pokračuje i letos.

"Lidé, kterým se blíží věk šedesát let, se stále častěji přicházejí na okresní správy sociálního zabezpečení poradit, zda částečně vyřeší ztrátu zaměstnání nebo pracovní výkonnosti odchodem do předčasného starobního důchodu," potvrzuje Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Koncem loňského roku pobíralo předčasný důchod celkem už skoro 540 tisíc lidí z 2,4 milionu vyplácených starobních důchodů. Z dotazů na call centrum ČSSZ vyplývá, že firmy nyní často řeší snižování počtu zaměstnanců propouštěním lidí v předdůchodovém věku. Kalkulují s tím, že starší mohou jít do předčasného důchodu. Podle telefonátů roste i počet volajících, kteří nezvládají zvyšující se tlak na výkonnost v zaměstnání, a záchranu hledají v předčasném důchodu. Ani rostoucí počet předčasných penzí však nezaměstnanost v Česku nezlepšuje, ukazuje letošní vývoj. Roční výdaje státu na předčasné důchody se přitom od začátku krize zdvojnásobily a dosahují už skoro pětiny výdajů na starobní důchody. Pokles zájmu o odchod do předčasné penze experti nečekají, ani když ekonomika začne růst a firmy budou nabírat.

"Jak se zvyšuje věk odchodu do důchodu, bude přibývat lidí, kteří nebudou fyzicky ani mentálně schopni tak dlouho pracovat," říká analytik Jiří Šatava z Institutu pro demografii a analýzu, který se zabývá penzemi.

"Společně s penzijní reformou by měl stát vytvořit podmínky, aby lidé mohli pracovat déle," dodává.

Předčasný důchod navíc neřeší situaci všech starších lidí. Žádat je o něj možné nyní nejdříve tři roky před vznikem nároku na starobní důchod. K tomu je nutné splnit i stejnou minimální dobu pojištění jako u starobního důchodu. Například muž narozený v roce 1953, který může jít do starobního důchodu v 63 letech, tedy v roce 2016, musí získat 32 let doby pojištění. Tuto dobu musí splnit, když požádá o předčasný důchod o tři roky dříve, tedy letos.

Kvůli růstu předčasných důchodů stát letos zavedl předdůchody – lidé si ze svých úspor v penzijních fondech mohou čerpat dávky předdůchodu až pět let před penzí a nebude se jim víc krátit starobní důchod. V předdůchodu mohou pracovat bez omezení, na rozdíl od předčasné penze. Jenže tempo růstu předčasných důchodců to moc neovlivní.

"Potřebné úspory zhruba 90 tisíc korun na rok v předdůchodu mají zatím řádově tisíce lidí," potvrzuje Radek Urban, náměstek ministra financí.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 17:02.