Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

Stát se pouští do boje s nezaměstnaností. V plánu má sedm bodů za sedm miliard korun (ProByznys.info)

Až 24 tisíc korun měsíčně po dobu celého roku dostanou zaměstnavatelé za každého nově přijatého mladého zaměstnance do 30 let z evidence úřadu práce. Celkem by se tak jen tato část podpory mohla vyšplhat až na 288 tisíc korun za rok. Slibuje to alespoň jeden ze sedmi bodů, které představila ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová v rámci podpory zaměstnanosti.

"Máme dostatek financí, abychom pomohli firmám i obcím udržet a také vytvořit nová pracovní místa," říká ministryně Müllerová, která očekává, že díky novým opatřením získají práci desítky tisíc lidí.

Na realizaci sedmibodového plánu má ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a Úřad práce ČR připraveno až 7 miliard korun.

"Máme dostatek financí, abychom pomohli firmám i obcím udržet a také vytvořit nová pracovní místa," říká ministryně Müllerová, která očekává, že díky novým opatřením získají práci desítky tisíc lidí.

Právě výše zmíněná podpora mladých a absolventů je uvedena v sedmičce plánu na prvním místě. Kromě měsíční finanční podpory dostanou firmy také jednorázově peníze na vybavení, které potřebují pro zřízení místa. A další součástí péče o absolventy je podpora při hledání práce. Již v polovině roku odstartuje MPSV projekt "Odborné praxe pro mladé do 30 let" zaměřeny na jednotlivé kraje, kde na individuální poradenství při hledání zaměstnání, případně rekvalifikace čerstvých absolventů, poskytne až jednu miliardu korun.

Zaměstnat matky bude výhodnější

Druhým bodem je podpora firem zaměstnávající na zkrácené pracovní úvazky matky s dětmi nebo lidi, kteří pečují o blízkou osobu, a také dlouhodobě nezaměstnané. Těmto zaměstnavatelům Úřad práce ČR nabídne vyšší příspěvek, jakýsi bonus navíc za to, že ve srovnání s plným úvazkem dají práci více lidem a zohlední jejich osobní možnosti.

Pod třetím bodem, se skrývá tzv. kurzarbeit, do nějž již MPSV investovalo 400 milionů korun. Od 1. dubna letošního roku dojde k dílčím úpravám projektu, kdy ministerstvo výrazně zjednoduší podmínky pro firmy, které žádají o peníze z projektu určeného na zachování pracovních míst.

"Aby firmy získaly dotaci, musely dosud prokazovat, že jim meziročně klesly tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb minimálně o 20 procent. Nově se tento pokles bude posuzovat za provozovnu či organizační složku-jednotku, která spadá pod jediné identifikační číslo,“ říká mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Zcela se také zruší podle ní podmínka, podle které musel zaměstnavatel dokázat, že minimálně jeden měsíc byla na jeho straně překážka v práci vůči zaměstnanci, kterého chce zařadit do odborného rozvoje v rámci projektu. Zůstane podmínka, která říká, že rozsah výpadku v přidělování práce zaměstnancům byl 20procentní až 60procentní (1 až 3 dny v týdnu) stanovené týdenní pracovní doby za jeden měsíc před podáním žádosti. Rozpočet druhé části projektu plánovaného do srpna 2015 je 400 milionů korun.

Podpora podnikání

Zkrátka nepřijdou ani lidé, kteří se odhodlají podnikat.

Úřady práce nabídnou vzdělávací aktivity pro budoucí živnostníky (OSVČ) a také finanční pomoc. Nezaměstnaní, kteří předloží smysluplný podnikatelský záměr (ten bude individuálně posuzovat úřad práce), budou moci získat na jeho realizaci 40 až 80 tisíc korun.

„Budoucí „podnikatel“ (OSVČ) se však musí zavázat, že bude svoji živnost provozovat nejméně po dobu, na které se s úřadem dopředu dohodne, tedy obvykle 1 až 2 roky,“ dodává Filipová.

Nezaměstnanost v Česku trhá nové rekordy. Lidí bez práce je podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí téměř 594 tisíc. Na druhou stranu volných míst, která evidují úřady práce, je bezmála pouhých 35 tisíc. Podíl nezaměstnaných osob dosáhl 8,1 procenta. Za špatným výsledkem je zejména propad ve stavebnictví i opatrnému chování průmyslových firem.

Zdroj: ProByznys.info

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 18.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:37.