Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

Program za miliardy dá práci desítkám tisíc lidí, slibuje Müllerová (iDnes.cz)

Firmy, které dají práci člověku do 30 let, by mohly v prvním roce získat 288 tisíc korun. Ministryně práce Ludmila Müllerová očekává, že díky opatřením by měly získat práci desítky tisíc lidí. Program má vytvořit nová místa i udržet ta stávající, která jsou v ohrožení, protože firmy nemají zakázky.

Mimo jiné by se měl zjednodušit loni zavedený kurzarbeit, při kterém se firma a stát podílejí na nákladech na nevytížené zaměstnance za předpokladu, že je firma nevyhodí, ale nechá rekvalifikovat. Stát sice na kurzarbeit víc peněz nepřidá, ale zmírní některé své požadavky. To se týká třeba podmínky, aby firma doložila pokles tržeb z prodeje o více než 20 procent za předchozí čtvrt roku. Nově se propad příjmů bude posuzovat za provozovnu, což by mělo pomoci nejen firmám, které na tom jsou špatně jako celek, ale i jednotlivým pobočkám v problémech. Dalším cílem je pomoc při hledání práce lidem do 30 let. Firmy, které takového člověka zaměstnají, budou moci získat od státu na jeden rok měsíční podporu 24 tisíc korun, celkem tedy 288 tisíc. Další jednorázový příspěvek půjde na vybavení související s vytvořením pracovního místa.

Jednu miliardu z plánované sedmimiliardové porce použije stát na rekvalifikace čerstvých absolventů a individuální poradenství. Cílem je pomoci mladým bez praxe, kteří jsou v evidenci déle než čtyři měsíce.

Stát "zadotuje" odvážné podnikavce bez práce

Šanci dosáhnout na státní peníze a snížit si náklady by měli mít i nezaměstnaní odvážlivci, kteří se vrhnou na podnikání. Pokud se jejich podnikatelský záměr zalíbí konkrétnímu úřadu práce, budou moci získat 40 až 80 tisíc korun. Podmínkou však bude činnost provozovat po určitou minimální dobu, na které se obě strany dohodnou. Zpravidla to bude jeden až dva roky, tvrdí ministerstvo. Více peněz od úřadů práce by měly dostat i ty firmy, které zaměstnají více než jednoho člověka na zkrácené pracovní úvazky. Účelem podpory je pomoci s hledáním práce matkám s dětmi, lidem, kteří pečují o blízkou osobu a dlouhodobě nezaměstnaným.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 15.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:14.