Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

Nový typ zařízení pro malé děti má pomoci firmám i ušetřit peníze státu (HN)

ZPÁTKY DO ZAMĚSTNÁNÍ

Dětské skupiny

Nedostatek míst pro děti ve školkách a podpora dřívějšího návratu zaměstnanců do práce po narození dítěte vedou ke vzniku nové formy péče o děti - takzvané dětské skupiny. Ministerstvo práce a sociálních věcí si od toho slibuje snížení nákladů na výplatu rodičovského příspěvku a pro příští rok odhaduje úspory na 200 milionů korun, v roce 2017 by mělo jít už o 1,7 miliardy korun. Ten, kdo o zřízení dětské skupiny uvažuje, může na vybudování a provoz navíc získat peníze z Evropského sociálního fondu.

"Firmy se ale zřízení dětských skupin hodně bojí, přitom není čeho. Oproti firemním školkám nemusí splňovat tak přísná kritéria," říká koordinátorka projektu Slaďování soukromého a pracovního života v IT průmyslu Daniela Vašíčková.

Dětská skupina v. firemní školka Podle Vašíčkové se vznik a fungování dětské skupiny neřídí školským zákonem, jako je tomu u firemní školky, ale vychází více vstříc firmám. Podnik sice musí získat souhlas stavebního úřadu a krajské hygienické stanice, nejsou zde ale tak velké nároky jako u školky.

"Nemusíte mít například vlastní dětské hřiště nebo vlastní přípravnu jídla. Stačí, když maminka dá dítěti jídlo do krabičky a pečovatelka jej dá do mikrovlnky," vysvětluje Vašíčková. "Jinak firma potřebuje už jen vhodné prostory v rámci kanceláří nebo budovy nechat zakomponovat do hasičského plánu," dodává Vašíčková.

Zájemci o zřízení dětské skupiny také už mohli získat několika milionovou dotaci. V prvním kole se o ni loni mohly přihlásit firmy, neziskové organizace nebo třeba školy a na některé zájemce se nedostalo. Další a zatím poslední kolo žádostí ministerstvo práce a sociálních věcí uzavřelo před měsícem, kdy bylo na podporu prvních 18 měsíců provozu dětské skupiny k dispozici celkem 250 milionů korun. Zájem firem však podle mluvčí ministerstva Štěpánky Filipové nebyl valný, přihlásilo se jen 35 společností a z nabízené čtvrt miliardy zůstalo "ladem" minimálně 180 milionů korun. Firmy se tak nyní mohou připravit na další kolo dotací.

"Ministerstvo předpokládá, že vyhlásí další výzvu v této oblasti podpory. Její obsah a finanční objem jsou v současné době v jednání," řekla HN mluvčí Filipová.

O dětské skupině uvažuje například nezisková společnost Technologické centrum Hradec Králové, která provozuje podnikatelské inkubátory.

"Pomáháme firmám v růstu, a jelikož je u nás hodně podniků, ve kterých mají lidé malé děti, tak silně uvažujeme o možnosti založit dětské skupiny. Je tu velká poptávka ze strany klientů,"uvedl pro HN ředitel centra Martin Dittrich.

Podle posledních podmínek pro získání dotace musí zájemce zřídit skupinu pro sedm až 24 dětí ve věku od šesti měsíců do zahájení povinné školní docházky, o které by se měly starat alespoň dvě pečující osoby. Žádat o dotaci mohla jen organizace, ve které pracovalo nejméně 20 lidí. Pokud rodiče budou za službu firmě platit, musí jít jenom o nezbytné náklady, provoz dětské skupiny nemá přinášet zisk. Slevy na dani pro rodiče Samostatný zákon, který má fungování dětských skupin upravit, loni schválila vláda, nyní leží v parlamentu. Ministerstvo počítá s účinností zákona od ledna 2014. I přesto už dnes mohou firmy dětské skupiny zřizovat, a to podle obecných právních předpisů. Stejně jako to udělal Zaměstnavatelský svaz IT průmyslu.

Svaz už připravuje pilotní zařízení s názvem Family & Job Friendly Point.

"Projekt jsme začali realizovat zhruba před rokem. Po prohlídce první dětské skupiny na ministerstvu práce a sociálních věcí a konzultaci jsme se rozhodli pro realizaci už i podle stávajících zákonů," popisuje koordinátorka projektu Daniela Vašíčková.

"V tuto chvíli máme vybrané vhodného místo a jednáme s úřady. Vyhlásili jsme výběrové řízení na personální obsazení a pracujeme na přípravě konceptu audiovizuálního záznamu, který bude o projektu informovat širokou veřejnost," přidává detaily k projektu Jiří Janků, výkonný ředitel společnosti eBrána, která se na vzniku dětské skupiny podílí.

Například kolínská automobilka TPCA ale o vzniku dětské skupiny neuvažuje.

"Snažíme se spíše navýšit kapacity v okolních mateřských školkách a podporovat je. Zatím je kapacita dostačující a nevyplatí se nám i v případě získání finanční dotace investovat do těchto dětských skupin. Navíc umístění dětského zařízení v areálu, který je v průmyslové zóně, není možné z bezpečnostních důvodů," řekl pro HN mluvčí automobilky TPCA Radek Kňava.

Vedle samostatného zákona o dětských skupinách chce ministerstvo práce také prosadit od příštího roku daňové zvýhodnění pro rodiče, kteří platí dítěti školku či právě dětskou skupinu. Pracující rodič by si tak mohl z daně odečíst až osm tisíc korun ročně za každé dítě.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 11.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:20.