Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

Sociální péče se mění, také krajská zařízení zavádějí trend podporované samostatnosti (Pražský deník)

Tento trend přebírají i některá krajská zařízení. Pár hendikepovaných lidí, kteří se znají už z dětství a občas se vídali na kulturních akcích pořádaných sociálním zařízením, se rozhodl žít v chráněném bydlení. Teď už několik let žijí v takzvaném podporovaném bydlení. Pronajímají si úplně běžný byt a sociální pracovník za nimi jen dochází a pomáhá jim s penězi. Transformace může pomoci i jako mezikrok k úplnému osamostatnění. S přestěhováním do samostatných bytů či chráněného bydlení klienti sociálních zařízení nepřicházejí o služby, které potřebují. Asistenti a další pracovníci jim ale pomáhají jen s tím, co klienti skutečně nedokáží zvládnout sami.

Kateřina Hovorková, zástupkyně ředitele poskytovatele sociálních služeb Bellevue, které sídlí v Ledcích na Slánsku, popsala: "Snažili jsme se dbát na to, aby proces začlenění vycházel přímo od uživatelů našich služeb."

Klienti se většinou znali už z domovského ústavu a pak šli společně do podporovaného bydlení, kde se o ně starají pracovníci, jež také znají.

"Není to pro ně taková změna, ale zlepší se jim hlavně bytové podmínky," dodala Kateřina Hovorková.

Pronájmy, ve kterých zdejší klienti bydlí, se nacházejí v běžné zástavbě. Jejich výhodou je i to, že jsou variabilní a dají se přizpůsobit konkrétním potřebám jejich obyvatel.

Zdeněk Syblík, náměstek hejtmana Středočeského kraje pro sociální věci k transformaci podotkl: "Chceme hendikepované vrátit do společnosti z izolace. Usilujeme o to, aby měli pocit svobody a rozhodování se sami za sebe."

Nejdůležitější podle něj je, aby lidé začali tyto lidi vnímat jako běžnou součást společnosti.

Metodik sociálních služeb z krajského úřadu Vladislav Fryč shrnul klady přeměny sociální péče do čtyř pojmů, jsou to: sjednocení, normalizace, zlidštění a oproštění od striktně organizované péče. Projektu se v České republice účastní 32 zařízení. Ve Středočeském kraji jsou zapojení poskytovatelé sociálních služeb Bellevue a Vyšší Hrádek a Diagnostický ústav sociální péče v Tloskově. Nákup objektů pro postižené stál v kraji přes 60 milionů korun z evropských fondů.

Chceme hendikepované vrátit do společnosti z izolace. Usilujeme o to, aby měli pocit svobody a rozhodování se sami za sebe. Zdeněk Syblík, náměstek hejtmana Středočeského kraje pro sociální věci. Snažili jsme se dbát na to, aby proces začlenění vycházel přímo od uživatelů našich služeb. Kateřina Hovorková, zástupkyně ředitele poskytovatele sociálních služeb Bellevue.

Zdroj: Pražský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 7.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 00:44.