Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

Krajské ústavy přesouvají klienty do vlastního bydlení (MF Dnes)

Ve Středočeském kraji šlo na nákup objektů pro postižené přes 60 milionů korun z evropských fondů. Projekt transformace sociální péče je celostátní, ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na něj vyčlenilo 136 milionů. Na investice do budov je pak připraveno 1,3 miliardy.

Podle zástupkyně ředitele domu Bellevue v Ledcích na Kladensku Kateřiny Hovorkové nyní mají klienti k dispozici 13 objektů s byty, které nabízejí maximální kapacitu pro šest lidí.

"Uživatelé jsou hodně spokojeni," řekla Hovorková.

Za největší úspěch považuje začlenění postiženého páru, který žil 30 let v ústavu a nyní samostatně bydlí v běžné zástavbě. Spokojený je i ředitel poskytovatele sociálních služeb ve Vyšším Hrádku u Prahy Ivan Semecký. Zařízení zatím má k dispozici 15 bytů a nedávno nakoupilo pět objektů, kde bude bydlet dalších deset domácností. Podle něj nikde nebyly konflikty a nezaznamenal, že by s postiženými klienty měli problémy sousedé.

Nové objekty naopak podle svého ředitele nenakupoval diagnostický ústav sociální péče v Tloskově na Benešovsku, který se účastní neinvestiční části projektu.

"Dospěli jsme k závěru, že ideálním stavem je nekupovat budovy, ale spíš naše klienty dostat do běžné zástavby a pronájmů," uvedl Matěj Lipský.

Projekt transformace sociální péče je celostátní, ministerstvo práce a sociálních věcí na něj vyčlenilo 136 milionů. Na investice do budov je pak připraveno 1,3 miliardy.

Zdroj: MF Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 6.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:17.