Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

Centrum Emausy nabízí seniorům své služby (Právo)

"K dispozici máme 27 míst pro běžné klienty a dalších 23 pro ty, kteří potřebují speciální péči, například trpí Alzheimerovou chorobou. Starat se o ně bude tým sedmadvaceti lidí, který tvoří převážně diplomované sestry a pracovníci přímé obslužné péče. Po celých 24 hodin budou mít k dispozici zdravotní a ošetřovatelskou péči, pětkrát denně stravu, řadu aktivizačních činností s vyškolenými terapeuty, rehabilitaci s wellness procedurami a elektroléčbou. Samozřejmostí je lékařská péče včetně diabetologa a psychiatra," vyjmenovala Právu základní služby, které centrum poskytuje, fyzioterapeutka Radka Doktorová.

Podotkla, že CSS chce poskytnout maximální péči těm, kteří potřebují například cvičit paměť a přicházejí z nemocničních oddělení pro dlouhodobě nemocné.

"Naším cílem bude posunout je vpřed při zlepšování zdravotního stavu," zdůraznila Doktorová s tím, že chybět nebudou ani i další služby, například kadeřník či pedikérka.

Na rozdíl od zařízení, které provozuje stát a klient v nich platí kolem 10 800 korun měsíčně, se v CSS Emausy připlácejí na dvoulůžkovém pokoji čtyři tisíce korun a na jednolůžkovém osm tisíc. Jednatel společnosti Vladimír Stráský připouští, že poté, co neslavně dopadl soukromý domov důchodců v lokalitě na Vltavě, měl určité obavy.

"Stálo to spoustu úsilí vysvětlit laické, ale někdy i odborné veřejnosti, že naše centrum pracuje za zcela jiných podmínek a na jiném principu. Poskytujeme služby jako nestátní sociální zařízení na základě rozhodnutí registrace krajským úřadem. To je klíčový rozdíl od komplexu budov na Vltavě, který vlastně fungoval pouze jako bydlení pro seniory. Zdůrazňuji, že u nás se žádná kauce neplatí, ale platby probíhají obdobně jako v každém podobném státním či městském zařízení," zdůraznil Stráský.

Je proto rád, že při dnu otevřených dveří se centrum setkalo s pozitivním ohlasem u veřejnosti, ale i u vedení kraje a města.

"Pokud se podíváme na kapacitu našich služeb v sociální sféře pro seniory, tak v krajském městě je kolem 600 míst, a to není mnoho. Loni jsme sice otevřeli zařízení s kapacitou dvacet míst pro seniory, které tíží Alzheimerova choroba, to ale nestačí. Vítáme proto každé jejich možné rozšíření i prostřednictvím privátních služeb. To je myslím případ CSS Emausy, neboť poptávka po kvalitních, specializovaných sociálních službách roste," řekl Právu náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 00:23.