Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Březen:

Ludmila Müllerová: Prý jsme jen vláda škrtů. Nesouhlasím (parlamentnilisty.cz)

Debaty na toto téma se velmi často omezují jen na sociální dávky, které stát rodinám vyplácí. A stejně často se zapomíná na to, že porodnost jakákoliv výše státní pomoci nijak zásadně neovlivňuje. Dokonce neplatí ani jasný vztah mezi porodností a příjmem domácností. Být bohatší než můj soused automaticky neznamená, že budu mít více dětí. Odborné studie (např. Světové banky) říkají jasně, co má nejdůležitější vliv na porodnost. Je to možnost skloubit rodinný život s pracovní kariérou žen.

Mezi mírou zaměstnanosti žen a mírou porodnosti je jednoznačně pozitivní vztah. A platí také u nás. I když máme velmi nízkou porodnost a ženy jsou zaměstnávané podprůměrně. Velmi výrazné jsou ale rozdíly mezi zaměstnaností matek s dětmi a žen bez dětí. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto prosazuje, aby si rodiče, kteří využívají placených služeb mateřských škol či dětských skupin, mohli uplatnit roční slevu na dani až 8 tisíc korun. Je to návrh, který vychází z volebního programu TOP 09 a chceme jím nejen zbavit daňových výjimek, ale také a pomoci rodinám s dětmi.

Jiný z našich návrhů umožní zřizovat tzv. dětské skupiny. Měly by být levnější a dostupnější pro více rodičů i poskytovatelů. Dětské skupiny mohou zřizovat zaměstnavatelé, kteří si pak náklady na ně odečtou z daní, stejně jako u firemních školek. Dalšími poskytovateli mohou být neziskové organizace a státní úřady. Jsem si jistá, že tím dáme prostor pro vytvoření tisíců pracovních míst. A desetitisíce rodičů, hlavně žen, by zase mohly dříve obsadit volná pracovní místa. A připomenu také jiný splněný slib programu TOP 09. Změna rozpočtového určení daní, kterou jsme prosadili od letošního roku, přinese malým a středním obcím asi 11 miliard daňových příjmů ročně navíc, které by mohly využít pro rozšíření kapacit svých školek a jeslí.

Ženy by se v Česku neměly obávat, že ztratí práci, když se rozhodnou mít děti.

Zdroj: parlamentnilisty.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.3.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:35.