Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013:

Březen

Obsah položky Březen:

 • Mladým pomáháme najít práci, říká ministryně Müllerová (denik.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se rozhodlo pomáhat mladým lidem a absolventům, kteří nemají práci. Pro tzv. Plán na zaměstnanost má resort připraveno více než sedm miliard korun. Stát absolventská místa podpoří také cílenými programy z Evropské unie. Ke konci loňského roku bylo totiž mezi mladšími 25 let téměř sto tisíc nezaměstnaných.
  Denik.cz, 29. 3. 2013
 • ČSSZ: Kdo má v roce 2013 nárok na starobní důchod?
  ilustrační fotoDůchodového věku dosáhnou letos muži narození od července 1950 do dubna 1951 a ženy narozené od září 1953 do dubna 1954, které vychovaly 2 děti. Dále bezdětné ženy narozené od září 1951 do dubna 1952 a ženy s jedním vychovaným dítětem, které se narodily v období od září 1952 do dubna 1953. U lidí, kteří v roce v roce 2013 dovrší důchodového věku, činí potřebná doba pojištění 29 let.
  ČSSZ, 7. 3. 2013
 • Ludmila Müllerová: Rozhovor – aktuální situace sKaret, Ozvěny dne (Radiožurnál)
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová poskytla rozhovor v pořadu Ozvěny dne na Radiožurnálu, kde diskutovala o aktuálním dění kolem sKaret a o jejich případném zrušení, které po včerejším jednání s ministryní navrhl premiér Petr Nečas.
  Radiožurnál, 28. 3. 2013
 • Komu platí na dlaň, ten na stáří ostrouhá (Právo)
  ilustrační fotoKdo dostává za melouchy peníze na dlaň bokem a neplatí si sociální pojištění, na stará kolena zapláče a nedostane vůbec nic, nebo jen pár korun, nestačících ani na jídlo. Češi totiž budou mít nárok na starobní důchod čím dál později, a to nejen s ohledem na věk, ale i prodlužující se dobu, po kterou platili pojištění.
  Právo, 29. 3. 2013
 • Ludmila Müllerová: Uvažujte už dnes o spoření na penzi. Bude to vaše výhoda (ceska-media.cz)
  ilustrační fotoČasto se hovoří o tom, pro koho je vlastně vstup do nového, II. pilíře výhodný. Jen pro mladé a bohaté? Omyl. Kdo to tvrdí, ten zapomněl, že stát nebude schopen zvyšovat důchody takovým tempem jako v posledních dvaceti letech. Trend stárnutí populace je neúprosný a Česká republika patří mezi nejohroženější státy. Autorem článku je Ludmila Müllerová, ministryně práce a sociálních věcí.
  Ceska-media.cz, 27. 3. 2013
 • Na sociální služby půjde více peněz (Pražský deník)
  ilustrační fotoDomovy pro seniory a postižené, pečovatelské služby či denní stacionáře dostanou více peněz. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) začne už v dubnu rozdělovat finance z rezervy, v níž je sto milionů korun. Půjdou nejdříve na ty sociální služby, kterým by hrozil zánik a není za ně náhrada. Rozdělení peněz bude vycházet z analýzy, kterou zpracovalo ministerstvo.
  Pražský deník, 28. 3. 2013
 • Ludmila Müllerová: Zvýšit minimální mzdu není levicové (Právo)
  ilustrační fotoCo je levicové a co pravicové? Jednoduché dělení, které může platit u volebních programů, ale rozhodně ne v případě, kdy musíme řešit vysoký počet lidí, který stát žádá o pomoc. Anebo ty, kterým zaměstnavatelé platí nejmenší možnou částku. Minimální mzda se nezvyšovala od roku 2007. Napsala ve svém článku pro deník Právo Ludmila Müllerová, ministryně práce a sociálních věcí.
  Právo, 28. 3. 2013
 • Stát snižuje nezaměstnanost (5+2 dny)
  sKartaMinisterstvo práce a sociálních věcí připravilo zajímavé programy pro zvýšení zaměstnanosti. Nejen vedení obcí z okresu Bruntál nyní může téměř zdarma zaměstnat evidované uchazeče na úřadech práce pro své potřeby. Tuto možnost mají dokonce i firmy.
  5+2 dny, 21. 3. 2013
 • S Rytmusem od dubna do práce (5+2 dny)
  sKartaAgentura Rytmus zahájila nový projekt, který pomáhá najít práci zdravotně postiženým. Kurzy budou probíhat pravidelně jednou týdně v menší skupince lidí a v rámci projektu bude poskytováno pracovní a sociální poradenství.
  5+2 dny, 21. 3. 2013
 • Pakt zaměstnanosti přinese nová místa (Právo)
  sKartaProjekt Jihočeské hospodářské komory „Pakt zaměstnanosti“, najít prostřednictvím rekvalifikačních a tréninkových technických center uplatnění pro lidi hledající práci, začíná už po několika měsících přinášet první výsledky.
  Právo, 26. 3. 2013
 • Ludmila Müllerová: Rozhovor v relaci Ranní interview (Radiožurnál)
  sKartaMinistryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová poskytla rozhovor v relaci Ranní interview na Radiožurnálu, kde hovořila o plánovaných změnách projektu tzv. sKaret, které slouží pro výplatu sociálních dávek a k identifikaci klienta při styku s úřadem.
  Radiožurnál, 22. 3. 2013
 • Důchodová reforma stručně, jednoduše a výstižně (Právo)
  Seniorka Česká důchodová reforma se týká každého, kdo by chtěl mít ve stáří aspoň trochu slušný důchod. Ne, že by dnešní třicátníci nedostali od státu vůbec nic, ale částka bude tak minimální, že z ní, na rovinu, půjde jen těžko v běžném životě vyjít. Když čísla mírně zjednodušíme, zjistíme, že dnes vydělávají na jednoho důchodce přibližně dva pracující. Jenže tím, jak stárneme a dožíváme se stále vyššího věku, bude za 30 let jednoho důchodce muset uživit ze svých odvodů na sociální pojištění jeden pracující. Nově vznikl tzv. II. pilíř, neboli důchodové spoření, do kterého je možné dobrovolně vstoupit od 1. ledna 2013.
  Právo, 23. 3. 2013
 • Když nic tak mít alespoň penzijní připojištění (Právo)
  spořeníJedinou cestou k finančnímu zajištění spokojeného stáří je soukromé důchodové spoření. Bez něj se lidé bez ohledu na současnou a možné budoucí reformy penzí neobejdou. Samotné penzijní připojištění, kde lidé v minulých letech nejčastěji ukládali necelých 500 korun měsíčně, však zdaleka nestačí. Bohužel mnoho lidí na důchod nespoří ani takto. Maximální příspěvek dříve činil 150 korun měsíčně při úložce 500 korun. Nově budou lidé moci získat měsíčně 230 korun, budou muset ale uložit alespoň tisíc korun každý měsíc.
  Právo, 23. 3. 2013
 • Kde hledat sociální službu na míru: průvodce nabídkou péče o seniory (LN)
  Seniorka, ilustrační fotoNejdřív jde jen o to, najít vhodnou náplň volného času a zajistit dovážku oběda, později se přidá drobná výpomoc s běžnými denními úkony a až jako poslední by mělo přijít na řadu hledání domova pro seniory. Ne všechny druhy péče jsou ale všude dostupné. Jaká je nabídka péče o seniory u nás a kde ji hledat? Zdrojem informací o nabídce pečovatelské a dalších služeb ve vašem regionu je registr poskytovatelů sociálních služeb, který spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Povinně v něm musí být uvedeni všichni poskytovatelé, tedy nejen domovy pro seniory, ale i různé odlehčovací, pečovatelské a ošetřovatelské služby. Najdete jej na http://iregistr.mpsv.cz.
  Lidové noviny, 22. 3. 2013
 • MPSV: Roman Chlopčík byl hostem v pořadu Máte slovo na ČT
  Roman Chlopčík v pořadu České televize Máte slovoNáměstek ministryně práce a sociálních věcí pro oblast trhu práce Roman Chlopčík byl hostem v pořadu Máte slovo na ČT, kde společně s dalšími hosty diskutoval o aktuálním vývoji nezaměstnanosti v ČR či o tzv. švarcsystému nebo o nově představeném sedmibodovém programu ministerstva práce, kterým chce snížit nezaměstnanost.
  ČT, 21. 3. 2013
 • Müllerová chce zvýšit minimální mzdu na 8500 korun (Týden.cz)
  peníze - ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová je připravena předložit návrh na zvýšení minimální mzdy o 500 korun na 8500 korun. Řekla to ve Sněmovně při odpovědích na ústní interpelace poslanců. "Já teď jsem připravena tuto záležitost přednést na dalším jednání tripartity, které bude předpokládám 9. dubna, a půjdu s návrhem na navýšení zhruba na osm a půl tisíce korun," řekla Müllerová poslancům.
  Týden.cz, 21. 3. 2013
 • O druhý pilíř mají zatím zájem hlavně mladší lidé (Metro)
  ilustrační fotoHlavní část penzijní reformy, tedy především takzvaný druhý pilíř, už běží třetí měsíc. Za první dva měsíce se do něj zapojilo 11 tisíc lidí.
  Metro, 21. 3. 2013
 • V budoucnu se důchody dost sníží (Metro)
  ilustrační fotoZajímá vás, jaká bude vaše penze za třicet nebo čtyřicet let? Spočítat si ji můžete na několika kalkulačkách. Jednu z nich nabízí i ministerstvo práce a sociálních věcí, kterou najdete zde. To ji v nedávné době upravilo.
  Metro, 21. 3. 2013
 • Interview s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou (ČT 24)
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová byla hostem v pořadu Interview ČT24 v České televizi, kde hovořila o plánovaných změnách u tzv. sKarty v souvislosti s aktuálním jednáním o její nové budoucí podobě s jejím provozovatelem, kterým je Česká spořitelna.
  ČT24, 19. 3. 2013
 • Ludmila Müllerová: Česká spořitelna nezmínila odstoupení od sKaret (Týden.cz)
  ilustrační fotoČeská spořitelna na jednáních s ministerstvem práce o změnách systému sKaret neuvedla, že by chtěla jako provozovatel od tohoto projektu na vyplácení dávek odstoupit. Ve Sněmovně to dnes řekla ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09).
  Týden.cz, 19. 3. 2013
 • Do předčasného důchodu jde třetina lidí, i přes nižší penzi (HN)
  ilustrační fotoProdlužování věku odchodu do důchodu a růst nezaměstnanosti zvyšují v Česku zájem o předčasný důchod. Jen během loňského roku ho začalo pobírat 28 tisíc lidí, to je třetina ze všech vyřízených starobních důchodů. A to přesto, že stát v posledních dvou letech odchod do předčasné penze znevýhodnil a zkrácená penze zůstává i v řádném starobním důchodu.
  Hospodářské noviny, 20. 3. 2013
 • Čechy je třeba postrčit, aby si na důchod spořili. Slyší hlavně na podporu od státu (HN)
  ilustrační fotoNetvrdíme, že důchody musí být v budoucnu o padesát procent nižší, neradíme ani, kdo má vstoupit do druhého pilíře. Cílem našich studií je ukázat, jak se může důchodový systém při splnění určitých předpokladů vyvíjet. Aby se mohl rozhodnout každý sám a nemusel se řídit výkřiky politických špiček, že jsou všechny reformy úplně špatně, říká Jiří Šatava z Institutu pro demokracii a analýzu, který se zabývá penzijní reformou.
  Hospodářské noviny, 19. 3. 2013
 • Penze se počítá z výdělků už od roku 1986 (HN)
  ilustrační fotoPoslední větší zásah do výpočtu starobního důchodu přinesla před dvěma lety malá důchodová reforma. V souladu s požadavkem Ústavního soudu zavedla tři nové redukční hranice a lidem s měsíčním hrubým příjmem zhruba od 34 tisíc korun se přiznané důchody mírně navýšily. Stát také od ledna 2012 víc znevýhodnil předčasné důchody.
  Hospodářské noviny, 19. 3. 2013
 • Nemáte práci? Podnikejte, ponouká stát. Rozdělí miliardy (Týden.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhuje k vytvoření nových pracovních míst podpořit zaměstnávání mladých, kurzarbeit nebo rekvalifikace. Rovněž nabízí až 80 tisíc korun nezaměstnaným, kteří se rozhodnout podnikat a předloží smysluplný podnikatelský záměr. Vyplývá to ze sedmibodového plánu úřadu na snížení nezaměstnanosti, o kterém v pátek ministerstvo informovalo. Na plán má ministerstvo a Úřad práce ČR až sedm miliard korun.
  Týden.cz 15. 3. 2013
 • Kurzarbeit se otevře více firmám (HN)
  ilustrační fotoAž 24 tisíc korun měsíčně po dobu jednoho roku dostanou firmy za každého nově přijatého mladého zaměstnance z evidence úřadu práce. Slibuje to alespoň jeden ze sedmi bodů, které představila ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová v rámci boje s nezaměstnaností. Na uskutečnění sedmibodového plánu má ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a úřad práce připraveno až 7 miliard korun.
  Hospodářské noviny, 18. 3. 2013
 • Stát se pouští do boje s nezaměstnaností. V plánu má sedm bodů za sedm miliard korun (ProByznys.info)
  ilustrační fotoCelkem sedm receptů, jak rozhýbat trh práce, zvýšit zájem firem o zaměstnávání lidí a podpořit uchazeče o práci, připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Chystá si na ně miliardy korun. Patří mezi ně již probíhající kurzarbeit nebo podpora začínajícího podnikání.
  ProByznys.info, 15.3.2013
 • Program za miliardy dá práci desítkám tisíc lidí, slibuje Müllerová (iDnes.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) představilo sedmibodový recept na rekordní nezaměstnanost. Sedm miliard korun rozdělí na podporu firmám a začínajícím podnikatelům, zkrácené úvazky nebo poradenství.
  iDnes.cz, 15. března 2013
 • Zkuste kurzy přes internet nebo Skype (MF Dnes)
  ilustrační fotoRozšiřovat si vzdělání je potřeba, nejen když měníte profesi, ale i pokud zůstáváte ve svém oboru. Záleží na vás, jaký způsob studia si zvolíte. Firmy posílají své zaměstnance na školení, pracovní úřady zájemce o práci na rekvalifikační kurzy nebo si lidé vyhledávají doplňovací vzdělání sami. Pro všechny tyto případy platí, že vzdělávání je individuální, nebo skupinové.
  MF Dnes, 15. 3. 2013
 • 1. 1. 2013 odstartovala penzijní reforma (HN)
  ilustrační fotoOdstartovala penzijní reforma a menší změny zaznamenal i tzv. I. pilíř, tedy státní systém důchodového pojištění. Základní výměra důchodu se letos zvýšila o 60 korun na 2330 korun. Požadovaná minimální doba plateb pojištění pro nárok na starobní důchod se zvýšila o rok na 29 let.
  Hospodářské noviny, 15. 3. 2013
 • Jihočeši sbírali prvenství v ministerské soutěži (Právo)
  ilustrační fotoJihočeská města ovládla už 5. ročník celostátní soutěže Obec přátelská rodině 2012, kterou tradičně vyhlašuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci se stálou komisí pro rodinu a rovné příležitosti PS ČR, Sítí mateřských center, Asociací center pro rodinu a Svazem měst a obcí.
  Právo, 14. 3. 2013
 • Ludmila Müllerová: Rozhovor - Je projekt sKaret odsouzen k zániku? (Radiožurnál)
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová byla hostem odpoledního vysílání Radiožurnálu, kde diskutovala o budoucnosti projektu tzv. sKaret v souvislosti s plánovaným změnami, které ministryně navrhuje prosadit.
  Radiožurnál, 12. 3. 2013
 • Kdo fandí rodinám? Hradec, Budějovice či Třinec (Aktuálně.cz)
  ilustrační fotoOcenění Obec přátelská rodině získalo v nynějším pátém ročníku soutěže pět měst a obcí. Jde o České Budějovice, Hradec Králové, Třinec, Borovany v jižních Čechách a Dub u Prachatic. V jedné kategorii porota cenu neudělila.
  Aktuálně.cz, 12. 3. 2013
 • Průměrná mzda loni překročila 25 tisíc korun. Růst spolkla inflace (Právo)
  ilustrační fotoPrůměrná mzda v Česku loni meziročně stoupla o 665 korun na 25 101 Kč a proti předloňsku byla vyšší o 2,7 procenta. Informoval o tom včera Český statistický úřad (ČSÚ). Celý efekt z růstu mezd ale pohltila inflace, která v minulém roce dosáhla 3,3 procenta. Reálně tak mzda klesla o 0,6 procenta.
  Právo, 12. 3. 2013
 • Starších lidí přibývá, a to stále rychlejším tempem (MF Dnes)
  ilustrační fotoKarlovarský kraj pomalu a jistě stárne. A podle statistiků bude ještě hůř. V kombinaci s nízkou porodností a klesajícím počtem obyvatel to může v budoucnu znamenat vážné problémy.
  MF Dnes, 12. 3. 2013
 • Čeští i slovenští důchodci jsou na tom lépe než ti v USA, tvrdí průzkum (iDnes.cz)
  ilustrační fotoČesko a Slovensko patří mezi dvacítku zemí světa, kde jsou penzisté na stáří zaopatření nejlépe. V celosvětovém průzkumu se Česko umístilo na 17. a Slovensko na 18. místě, a to například před Spojenými státy, Velkou Británií nebo Itálií či Španělskem. Nejlépe na tom je Norsko, následované Švýcarskem a Lucemburskem, velmi vysoko se umístily ostatní skandinávské země a také Rakousko, které skončilo celkově páté.
  iDnes.cz, 11. 3. 2013
 • Nový typ zařízení pro malé děti má pomoci firmám i ušetřit peníze státu (HN)
  ilustrační fotoMísto vlastní školky si firmy zřídí takzvanou dětskou skupinu, která musí ve srovnání se školkou splnit méně požadavků. Rodiče se dříve vrátí do zaměstnání, a stát by tak v roce 2017 mohl získat až 1,7 miliardy korun, plánuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Ten, kdo o zřízení dětské skupiny uvažuje, může na vybudování a provoz navíc získat peníze z Evropského sociálního fondu (ESF).
  Hospodářské noviny, 11. 3. 2013
 • Stáže ve firmách (MF Dnes)
  ilustrační fotoNedaří se vám najít práci, protože nemáte zkušenosti? Můžete je získat v projektu Stáže ve firmách, který organizuje Fond dalšího vzdělávání (FDV).
  MF Dnes, 7. 3. 2013
 • Sociální péče se mění, také krajská zařízení zavádějí trend podporované samostatnosti (Pražský deník)
  ilustrační fotoZačít žít jen s takovou podporou, kterou skutečně potřebují. To je cíl mnoha hendikepovaných občanů. Projekt „Podpora transformace sociálních služeb“ ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) jim pomáhá začlenit se do společnosti a umožňuje jim žít alespoň částečně samostatný život. Jeho účelem je totiž zvýšení počtu domů a bytů, do kterých by se hendikepovaní přestěhovali z ústavů.
  Pražský deník, 7. 3. 2013
 • Veletrhy práce (MF Dnes)
  ilustrační fotoJednou z možností, kde potkat potenciálního zaměstnavatele, jsou veletrhy práce. Připravte si několik výtisků životopisu a neváhejte je na schůzkách s firmami nabízet. Noste je v deskách, zmuchlanými papíry dojem neuděláte. Navštivte veletrhy práce.
  MF Dnes, 7.3.2013
 • Krajské ústavy přesouvají klienty do vlastního bydlení (MF Dnes)
  ilustrační fotoNamísto ústavních stěn teď klienti domovů se sociální péčí ve středočeském Vyšším Hrádku, Tloskově a Ledcích poznávají své vlastní bydlení. To pro ně ústavy nakoupily, opravily a vybavily v rámci projektu transformace svých služeb. Cílem je lepší začlenění postižených do společnosti.
  MF Dnes, 6. 3. 2013
 • Centrum Emausy nabízí seniorům své služby (Právo)
  ilustrační fotoPět desítek nových míst poskytuje od pondělí seniorům nové Centrum sociálních služeb (CSS) Emausy na Dobré vodě u Českých Budějovic. Moderní zařízení za 37 miliónů korun vzniklo přestavbou řadu let chátrajícího hotelu, který byl koncem 80. let minulého století v majetku svazáků.
  Právo, 5. 3. 2013
 • Nové penzijní spoření si do konce února pořídilo 13 504 lidí, zájemců přibývá (HN)
  ilustrační fotoZa dva měsíce roku vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 13 504 lidí. Na konci ledna to bylo 4624 lidí, jejich počet tak v únoru vzrostl. Sdělila to včera Asociace penzijních fondů s tím, že čísla jsou od všech penzijních společností, které nové důchodové spoření nabízejí. Penzijní společnosti očekávají, že do jejich fondů pro druhý pilíř vstoupí do konce června zhruba půl milionu lidí.
  Hospodářské noviny, 5. 3. 2013
 • Ludmila Müllerová: Prý jsme jen vláda škrtů. Nesouhlasím (parlamentnilisty.cz)
  ilustrační fotoČasto se hovoří o tom, že jsme jen vláda škrtů a lidé tak ztrácí motivaci zakládat rodiny. Nesouhlasím. Proč? Česko má z vyspělých zemí jedno z nejvyšších daňových zvýhodnění rodin s dětmi. A děláme víc. Napsala ve svém článku pro server www.parlamentnilisty.cz ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.
  parlamentnilisty.cz, 2. 3. 2013
 • Lidi bez práce se daří umisťovat
  ilustrační fotoJihomoravské pobočce Úřadu práce se daří proti loňsku zvyšovat počet lidí, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce. Proti loňským 67 místům je jich nyní 126 a na dalších 360 se pracuje.
  Právo, 1. 3. 2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.8. 2019 000 04:15.