Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Únor:

Penzijní připojištění si loni sjednalo 550 tisíc lidí (Právo)

Jen v posledním čtvrtletí loňského roku se zvýšil počet Čechů spořících si na důchod v rámci penzijního připojištění o více 474 000. Průměrná výše vkladů účastníků vzrostla o 3,6 procenta na 465 korun.

Úspory tvořené vklady účastníků, jejich zaměstnavatelů, státními příspěvky a zhodnocením ve fondech dosáhly 246,6 miliardy korun. Vzrostly tak během loňského roku o šest procent. Důvodem byla končící možnost sjednání si penzijního připojištění se všemi dosavadními výhodami. S koncem listopadu tato možnost nenávratně padla a těm, kteří penzijní připojištění dosud neměli, zůstala jen jeho reformovaná podoba, která odstartovala 1. ledna 2013.

"Zájem o účast v penzijním připojištění do 4. čtvrtletí roku souvisel se zákonnou lhůtou, která omezila možnost uzavřít smlouvu právě do konce listopadu," potvrdil prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda. Penzijní fondy byly podle něj na tuto alternativu připraveny a i tento mimořádný nárůst smluv bez problémů zvládly.

Průměrná výše vkladů účastníků vzrostla o 3,6 procenta na 465 korun.

"Očekáváme, že změny v poskytování státního příspěvku, účinné od ledna 2013, povedou v letošním roce také ke zvyšování příspěvků účastníků. Ty by měly být minimálně 300 korun měsíčně právě kvůli tomu, aby vznikl nárok na státní příspěvek," dodal Svoboda.

Od ledna 2013 je u staršího i nového penzijního připojištění možnost získat při úložce tisíc a více korun státní příspěvek 230 korun měsíčně. Na rozdíl od dřívějšího stavu ale v případě úložky, která nedosáhne aspoň 300 korun, nebude nově příspěvek od státu žádný. Rekordní zájem o zřízení staršího typu penzijního připojištění za výhodných podmínek, tj. s garancí nezáporného zhodnocení a s výsluhovou penzí, díky které lze až polovinu prostředků vybrat již po 15 letech spoření, zaznamenaly loni na podzim všechny penzijní fondy.

V rámci nové úpravy byli účastníci se smlouvami uzavřenými do loňského listopadu automaticky převedeni do tzv. transformovaného fondu, ve kterém jim budou zachovány všechny dřívější nároky. Výhodou dosavadních smluv je i to, že k penězům se účastník připojištění může dostat už v šedesáti letech. Nově to bude až po dosažení důchodového věku. Noví zájemci o připojištění do transformovaného fondu už vstoupit moci nebudou. Od ledna zato mají přístup do tzv. účastnických fondů, které na rozdíl od současných fondů budou mít větší možnosti investování. V nových fondech se však úspory účastníků mohou i znehodnotit.

Do nového penzijního připojištění, tzv. doplňkového penzijního spoření, zatím vstoupilo jen několik málo tisíc lidí. Podobně jako do nově vzniklého druhého pilíře, který je "vlajkovou lodí" vládní reformy penzí. Druhý pilíř, nebo-li důchodové spoření, umožňuje vyvést tři procenta pojistného z povinného státního (prvního) pilíře na soukromý účet účastníka. Ovšem jen za předpokladu, že klient sám si bude spořit každý měsíc dvě procenta ze své hrubé mzdy.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 28.2.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.5. 2019 000 04:57.