Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Únor:

MPSV: Nová verze důchodové kalkulačky vám umožní i další srovnání (parlamentnilisty.cz)

Zájemci si mohou v základní verzi pro srovnání spočítat nejen svůj budoucí důchod od státu, ale i variantu pro případ, že se rozhodnou vstoupit do II. pilíře penzijní reformy. Tedy, že si chtějí ukládat 2 procenta ze svých příjmů na své soukromé účty, na které jim stát začne posílat další 3 procenta z příjmů, které dnes posílají v odvodech státu.

Nová verze kalkulačky přihlíží i k výstupům nezávislé studie Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání - Národohospodářského ústavu (CERGE-EI).

"Je osobní zodpovědností každého, aby myslel na své stáří a zajistil se. Stát k tomu nabízí výhodné podmínky", říká ministryně Ludmila Müllerová.

Zájemci si mohou v základní verzi pro srovnání spočítat nejen svůj budoucí důchod od státu, ale i variantu pro případ, že se rozhodnou vstoupit do II. pilíře penzijní reformy. Tedy, že si chtějí ukládat 2 procenta ze svých příjmů na své soukromé účty, na které jim stát začne posílat další 3 procenta z příjmů, které dnes posílají v odvodech státu. Třetí a novou možností je srovnat si svůj budoucí důchod od státu a důchod z II. pilíře navíc s přihlédnutím k výstupům studie Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání - Národohospodářského ústavu (CERGE-EI) ekonoma Jana Švejnara, podle které je nutné počítat s tím, že státní důchody mohou být za 40 let až o 50 procent nižší než dnes kvůli rostoucímu počtu důchodců a omezeným finančním možnostem státu. Starobních důchodců je dnes o půl milionů více než před deseti lety a díky lepší zdravotní péči se dožívají lidé vyššího věku. Navíc se už letos meziročně zvýšil schodek důchodového účtu o 10 miliard korun na celkem 50 miliard korun.

Lidé nad 35 let mají čas rozhodnout se, zda vstoupí do II. pilíře důchodového systému, do letošního června. Mladší se mohou rozhodnout až do konce kalendářního roku, kdy dosáhnou 35 let. Podle odborníků je přitom ideální už dnes spořit na stáří a kombinovat státní důchod z I. pilíře s komerčním důchodovým spořením z II. nebo III. pilíře.

Největší reforma penzí od roku 1989 začala letos 1. ledna startem II. pilíře. V současné době platí, že:

  • pro většinu občanů České republiky zůstane státní důchod rozhodujícím příjmem ve stáří,
  • pracovní kariéru nikomu nikdo předem negarantuje, proto lze předpokládat, že mnozí lidé nebudou celý život pracovat na plný úvazek a nebudou mít vždy odpovídající příjem,
  • rozdíl mezi zákonným a průměrným věkem odchodu do důchodu se bude zvětšovat. Desítky procent lidí budou odcházet do důchodu o několik let dříve a budou tak mít státní důchod významně nižší než kdyby pracovali do důchodového věku.

Zdroj: Parlamentnilisty.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 28.2.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 16:38.