Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Únor:

Lidé bez praxe projevují o stáže ve firmách zájem (Právo)

Projekt stáže ve firmách z dílny ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) je určen nezaměstnaným, kteří nemohou najít práci kvůli tomu, že nemají zkušenosti. Zhruba dva až tři měsíce pracují ve firmách zadarmo, náklady na praxi hradí poskytovatelům stát.

"Od počátku projektu vyvěsily firmy již téměř 1100 inzerátů nabízejících stáže, z nichž více než 150 bylo od firem sídlících v Moravskoslezském kraji a nabízely stážistům zhruba 300 míst," vysvětlila vedoucí oddělení publicity projektů FDV Martina Arnoldová s tím, že poskytovatelé stáží nejčastěji hledají uchazeče pro práci v ekonomickém oddělení, administrativě, personalistice a správě.

První tři stáže v kraji se rozběhly k 15. listopadu 2012.

"V tuto chvíli běží v kraji více než 90 stáží u přibližně 30 poskytovatelů. Nejvíce stáží probíhá na pozici programátor a asistent marketingového manažera, převážná většina stáží je v Ostravě," popsala Arnoldová. FDV spolupracuje s úřadem práce, kde se nezaměstnaní o možnosti absolvovat bezplatnou stáž dozvědí.

"Propagaci a informace o projektu provádí fond mnoha komunikačními kanály. Jedním z nich je i roadshow po vysokých a středních školách v celé ČR, která cílí na studenty posledních ročníků, budoucí absolventy," prozradila vedoucí oddělení publicity projektů.

Firmy, které bezplatnou praxi nezaměstnaným umožňují, projekt přivítaly.

"Jsem rád, že se to objevilo, protože v minulosti jsem byl při doplňování týmu nucen ty lidi zaškolovat sám a celé tři měsíce jsem musel veškeré náklady hradit z firemního. Navíc mi to odčerpávalo vlastní lidi, kteří uchazeče zaškolovali," řekl Robert Kubáček, jednatel společnosti VRK Plus.

Ta se zabývá vývojem softwaru pro školy. Ve firmě má od poloviny ledna na pozici programátorů tři stážisty, a už nyní ví, že minimálně jednoho z nich přijme po skončení stáže jako zaměstnance. Další ostravskou společností, která poskytla podmínky pro bezplatné stáže, je firma Výtahy Ostrava.

"Od února máme 16 stážistů, v březnu nastoupí dalších šest," poukázal ekonomický náměstek Radim Vaculík s tím, že stážisté pracují na různých pozicích.

"Většinou se jedná o správní místa, jako jsou fakturanti, účetní, lidé v marketingu, asistenti, ale máme i kresliče, techniky nebo ajťáky," vyjmenoval. Projekt je podle něj přínosný pro obě strany.

"Hlavně pro ty lidi je dobré získat praxi. Je někdy až frustrující, když hledáte zaměstnance, kteří mají potřebnou kvalifikaci, ale nemají praxi, protože zvláště absolventi ji nemají kde získat," vysvětlil Vaculík, který věří, že po skončení stáže bude spokojena firma i absolventi bezplatné praxe.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 25.2.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 22:22.