Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Únor:

Jak se Češi pojišťují na stáří? (Pražský deník)

"Význam zabezpečení na stáří roste úměrně s věkem a příjmem," říká manažerka komunikace a vzdělávání asociace Marcela Kotyrová. Postoj mužů a žen v této otázce je podle ní shodný.

Jako klíčový nástroj zabezpečení na stáří vnímají Češi produkty penzijního připojištění a životního pojištění. V Česku se na stáří prostřednictvím životního pojištění hodlá zabezpečit jen 49 procent respondentů a celých 80 procent vidí jako stěžejní nástroj svého zajištění na stáří penzijní připojištění. Penzijní připojištění má sjednáno celkem 71 procent respondentů, přičemž důvodem pro sjednání bylo ze 70 procent osobní rozhodnutí a to zejména u lidí s vyššími příjmy. Naopak v nižší příjmové skupině, s příjmem do 10 tisíc měsíčně, bylo častějším impulzem pro jednání doporučení poradce nebo příbuzných.

Do druhého pilíře penzijní reformy plánuje vstoupit jen šest procent respondentů. Paradoxně přes všechna doporučení vstup do druhého pilíře odmítají zejména vyšší příjmové skupiny (71 procent). Naopak nejvíce potenciálních klientů je ve věkové skupině do 30 let. Co se týče orientace pojistné gramotnosti, nedopadla oblast penzijního připojištění příliš radostně.

"Ve výsledcích průzkumu se ukázalo, že penzijní připojištění ve spojení s důchodovou reformou patří spolu s životním pojištěním mezi oblasti, ve kterých se lidé orientují nejhůře," uvedla Kotyrová.

Rozdíly mezi průběžným systémem a jednotlivými pilíři totiž vnímá jen 38 procent dotázaných. Mezi lidmi do 30 let dokáže tyto pojmy vysvětlit jen 32 procent, přitom v tomto věku vnímají lidé nutnost zabezpečovat se na stáří poměrně silně a zároveň ji nejčastěji řeší.

Tři pilíře zajištění důchodu:

Průběžný systém důchodového zabezpečení: solidární systém, pracující odvádějí část příjmu na vyplácení důchodu současným důchodcům. Vzhledem ke stárnutí populace bude těchto peněz ubývat.

Druhý pilíř: dobrovolný, účastník odvádí 2 % ze mzdy do zvoleného fondu, stát "přidá" 3 %

Třetí pilíř: dobrovolný, připojištění u penzijního fondu se státním příspěvkem

Zdroj: Pražský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 13.2.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 11:31.