Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Únor:

Šest rad, jak mít nejlepší důchod (Lidové noviny)

1. PRO KOHO JE REFORMA VÝHODNÁ?

Ekonomové z institutu CERGE spočítali, že vstup do druhého pilíře bude výhodný pro polovinu mužů a zhruba třetinu žen. Obecně platí, že přesměrování tří procent z balíku na sociální pojištění a dalších dvou procent ze mzdy se nejvíce vyplatí mladým a spíše bohatším lidem. Na druhou stranu i starší lidé s nižšími příjmy si mohou v druhém pilíři přilepšit. Peníze, které do něj pošlou (dohromady pět procent ze mzdy), totiž zůstanou v jejich kapse – na rozdíl od sumy, kterou vybírá stát do průběžného systému (28 procent ze mzdy). Navíc je bude možné dědit a nedostane se k nim exekutor.

2. JAKÝ JE ROZDÍL MEZI JEDNOTLIVÝMI PILÍŘI?

Všechny pilíře slouží jako zdroje peněz, ze kterých je možné v budoucnu sestavit důchod. První pilíř představuje stávající průběžný systém, do kterého všichni povinně posílají 28 procent z výplaty. Druhý pilíř je podstatou důchodové reformy. Je možné do něj dobrovolně ukládat dvě procenta ze mzdy, další tři procenta přispěje stát z odvodů na sociální pojištění. Ve třetím pilíři si lidé mohou dobrovolně spořit libovolnou částku bez ohledu na mzdu, navíc můžou počítat se státním příspěvkem i daňovou úlevou.

3. JAKOU VYBRAT STRATEGII?

Mladí lidé, kterým do důchodu zbývají desítky let, by měli ve druhém i třetím pilíři zvolit výkonnější fondy. Ty budou z velké části investovat do akcií, a proto budou rizikovější. Při spoření na tak dlouhou dobu se to však vyplatí. Starší lidé by měli investovat opatrněji. Vhodným návodem při výběru strategie jsou investiční dotazníky penzijních společností.

4. DO ČEHO BUDOU PENZIJNÍ SPOLEČNOSTI INVESTOVAT?

Společnosti své karty zatím neodkryly. Známý je jen poměr cenných papírů v portfoliích jednotlivých fondů. Zatímco ty konzervativní budou sázet na státní dluhopisy nebo peníze na termínovaných vkladech, ve vyvážených a dynamických fondech dostanou větší prostor akcie a firemní dluhopisy.

5. DOKDY JE TŘEBA SE ROZHODNOUT?

Lidé starší 35 let se musí o vstupu do druhého pilíře rozhodnout do konce června. Později už nebudou moci do pilíře vstoupit ani ho opustit. Mladší lidé mohou smlouvu o důchodovém spoření uzavřít kdykoli, nejpozději však v roce, v němž dosáhnou 35 let. Třetí pilíř je oběma směry otevřen komukoliv kdykoliv.

6. CO HROZÍ, POKUD BY SE SOUČASNÝ SYSTÉM NEZMĚNIL?

Podle údajů ministerstva práce bude stát na zachování současné úrovně důchodů za 35 let potřebovat 150 miliard korun. Získat je může tím, že zvýší sociální pojistné z 28 na 40 procent nebo prodlouží věk odchodu do důchodu z 65 na 72 let či sníží všechny penze o třetinu.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 8.2.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.10. 2018 000 09:08.