Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Únor:

Sedm kroků k tomu, abyste si pořídili druhý pilíř (Mf DNES)

1. Vyberte si penzijní společnost
Zatím není moc podle čeho hodnotit – všichni jsou na startovní čáře. Napovědět by vám mohlo, kolik smluv a peněz spravují ve třetím pilíři. Máte-li III. pilíř, volte jinou společnost, ať všechny vaše peníze nejsou u jedné firmy.

2. Navštivte banku či finančního poradce
Počítejte s tím, že sepisování smlouvy zabere minimálně půl hodiny času. Potřebujete s sebou občanský průkaz. Řidičák ani pas některým bankám nestačí. U Penzijní společnosti České pojišťovny a u Allianz sjednáte II. pilíř i on-line.

3. Vyplňte dotazník a zvolte strategii
O investiční dotazník požádejte v písemné podobě. V klidu a sami odpovězte a nedejte jen na výsledek krátkého testu – sami se zamyslete nad tím, jací jste. Pak se teprve rozhodněte, jakou zvolit strategii. Není to závazek na léta dopředu – strategie se dá každý rok bezplatně měnit.

4. Přečtěte si dokumenty a podepište je
Nepodepisujte bezmyšlenkovitě – bankovní úředníci ještě nemají praxi a snadno udělají chybu. Vše si pročtěte, ptejte se.

5. Vyčkejte na potvrzení
Z banky pošlou dokument k evidenci do Centrálního registru smluv. Z něho vám nejpozději do třiceti dnů přijde potvrzovací dopis.

6. Zamiřte do mzdové účtárny
Potvrzení zaneste do mzdové účtárny. Tam nahlásíte změnu a zaměstnavatel začne odesílat peníze (3+2 % z hrubé mzdy) na finanční úřad, který je přepošle vaší penzijní společnosti. Podnikatelé s potvrzovacím dopisem jdou na správu sociálního zabezpečení, kde oznámí vstup do II. pilíře. Peníze budou posílat finančnímu úřadu zálohově, nebo vše vyrovnají až při podání daňového přiznání.

7. Na smlouvu nezapomeňte
Kdybyste smlouvu sepsali a pak ji ignorovali, hrozí pokuta až deset procent z neodvedeného pojistného.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 5.2.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:09.