Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Leden:

Veřejné práce se vrátí. Teď už ale za peníze (Pražský deník)

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) věří, že by se záměr mohlo podařit spustit od druhého pololetí.

"Jestliže bude opět možnost tyto lidi zaměstnat, rádi toho využijeme. Pro nás je to jediné možné východisko, jak zajistit úklid obce nebo třeba údržbu obecní zeleně," přiznává František Košata, starosta Drahňovic na Benešovsku s tím, že práce v obci je dost, ovšem lidí, kteří by ji vykonávali, už podstatně méně. Mnohé obce navíc v obecních pracích postrádají i vězně, kteří byli propuštěni při amnestii.

Maximálně poloviční úvazek

Jak by měly veřejně prospěšné práce probíhat? Místo vytvoří zaměstnavatel po dohodě s úřadem práce, který pak poskytuje příspěvek na mzdu. Ten se může rovnat skutečným mzdovým nákladům včetně odvodů a vyplácí se maximálně 12 měsíců.

"Z nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti bychom vytvořili určitý objem prostředků, které by šly na zkrácené pracovní úvazky, které budou vykonávány pro obce či některé neziskové společnosti," uvádí Ludmila Müllerová.

Na upravené veřejně prospěšné práce, které by nahradily veřejnou službu, by nezaměstnaní podle návrhu chodili nejspíš maximálně na 20 hodin týdně. Pokud by si vydělali méně než 4000 korun měsíčně, zůstali by nadále v evidenci úřadu práce. Ten by zaměstnavateli poskytoval na pracovníka příspěvek. Na aktivní politiku zaměstnanosti má podle schváleného rozpočtu ministerstvo práce letos skoro 5,44 miliardy korun. Jaká částka by mohla putovat do kratších úvazků veřejně prospěšných prací, ministryně zatím neupřesnila. Loni měl resort na aktivní politiku zaměstnanosti podle schváleného rozpočtu téměř 6,1 miliardy korun. V roce 2011 na ni podle závěrečného účtu vydal zhruba 3,82 miliardy.

Mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová koncem minulého roku uvedla, že loni se veřejné služby účastnilo skoro 61 tisíc lidí. Dobrovolně se na ni ale přihlásily jen necelé dva tisíce z nich. Nastoupit na ni naopak odmítly asi čtyři tisíce osob.

Zdroj: Pražský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.1.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 11:36.