Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Leden:

Penzijní novinku mají stovky lidí (Metro)

Někteří Češi už smlouvu ve 2. pilíři uzavřeli, jiní chtějí informace. Peníze vám ale začnou chodit nejdřív v březnu.

"Máme zatím několik set smluv sjednaných obchodníky, přesné číslo budeme znát až později," sdělil generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny Tomáš Matoušek.

Desítky smluv lidé podepsali také u ČSOB Penzijní společnosti či u Penzijní společnosti České spořitelny.

Mnohem víc Čechů se zatím pídí po informacích.

"Je to pochopitelné a očekáváme, že s tím, jak se bude jejich informovanost zvyšovat, budou také uzavírat smlouvy na důchodové spoření," myslí si mluvčí Allianz pojišťovny Václav Bálek.

"Máme již domluveno několik tisíc setkání klientů s našimi poradci, která se uskuteční v následujících týdnech," doplňuje Matoušek.

Ti, kteří už smlouvy uzavřeli, však nebudou mít peníze na svých účtech už v únoru.

"Jakmile penzijní společnost smlouvu obdrží, je povinna ji po kontrole neprodleně zaslat do Centrálního registru smluv. Tam bude zaregistrována a rozhodnutí obdrží klient i penzijní společnost," popisuje Klára Pačesová z České spořitelny.

"V principu dnes uzavřené důchodové spoření nemůže vzniknout dříve než k prvnímu březnu," dodává vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Důležité je také to, aby každý zaměstnanec, který do druhého pilíře vstoupí, toto oznámil svému zaměstnavateli. Ten totiž pak bude pojistné odvádět finančnímu úřadu, který je připíše na účet daného zaměstnance.

Rozhodnutí

35
Pokud je vám 35 let a víc, měli byste se o druhý pilíř zajímat víc. Na to, zda do něj vstoupíte, máte totiž pouze prvních šest měsíců tohoto roku.

Penze v Česku

I. PILÍŘ
klasické důchody
Státem vyplácené starobní důchody.

II. PILÍŘ
novinka
Ze sazby sociálního pojištění (28 %) budou tři procentní body připsány na individuální účet u penzijní společnosti. Další dvě procenta si musíme dodat ze svého.

III. PILÍŘ - dříve penzijní
připojištění
Jde o dobrovolné, takzvané doplňkové spoření na penzi.

Kde uzavřít

Smlouvu k II. pilíři penzijního systému lze uzavřít u těchto penzijních společností:

  • Allianz
  • Česká spořitelna
  • ČSOB
  • Komerční banka
  • Penzijní společnost České pojišťovny
  • Raiffeisen penzijní společnost

Zdroj: Metro

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.1.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 18:55.