Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Leden:

Důchodové spoření už mají stovky lidí (MF Dnes)

První účastníci druhého pilíře vstupují hlavně do fondů s akciemi. Penzijní společnosti počítají až se 750 tisíci klienty.

"Evidovali jsme desítky klientů, kteří si uzavřeli důchodové spoření," říká Pavel Jirák, šéf penzijní společnosti Komerční banky. "Do druhého pilíře vstoupilo několik desítek klientů," uvádí shodně Aleš Poklop, šéf penzijní společnosti České spořitelny.

Druhého ledna bylo připraveno nabídnout nové spoření pět hráčů – čtyři bankovní (penzijní společnosti ČS, KB, ČSOB a Raiffeisen) a Česká pojišťovna.

"Jako jediná penzijní společnost v tuto chvíli nabízíme možnost on-line sjednání smlouvy," chlubí se šéf penzijní společnosti České pojišťovny Tomáš Matoušek.

Šestý hráč, penzijní společnost Allianz, si dává na čas. Momentálně pracuje na zápisu prodejců do registrů ČNB a na výrobě formulářů a letáků.

"Prostřednictvím internetu bude možné sjednat si připojištění už od 7. ledna, u poradců a na přepážkách zhruba od poloviny ledna," upřesňuje mluvčí Václav Bálek. Na zájemce si Allianz bere kontakty, aby je pak sama oslovila.

Odhadem si tak nové spoření minulý týden založilo v celé zemi několik stovek lidí. Do Centrálního registru smluv při Specializovaném finančním úřadu (SFÚ), který všechny smlouvy o penzijním spoření eviduje a spravuje, zatím ještě žádná nedorazila.

"Lidé začnou spořit od následujícího měsíce poté, co obdrží rozhodnutí o registraci smlouvy," říká šéf SFÚ Jan Ronovský.

V prvních dnech vstoupili do druhého pilíře ti, kteří měli jasno.

"Mají problematiku sami nastudovanou, dobře vědí o problémech státních důchodů, nechtějí na nich být závislí a chtějí si vyvést peníze na vlastní účet," říká Tomáš Matoušek, šéf Penzijní společnosti České pojišťovny.

První zájemci se nebáli rizika.

"Převážná část klientů si vybrala růstovou a vyváženou strategii," uvádí Jirák.

První začali spořit šéfové

Mezi první účastníky patří šéfové penzijních společností.

"Zvolil jsem vyvážený fond, neboť nejlépe odpovídal mé ochotě riskovat na straně jedné a době spoření zhruba 23 let na straně druhé," říká Karel Svoboda, šéf ČSOB Penzijní společnosti a šéf Asociace penzijních fondů ČR.

"Chybí mi do důchodu 19 let, to je dostatečně dlouhá doba na to, abych investoval do rizikových instrumentů, tedy dynamického důchodového fondu," myslí si Jirák.

I když první zájemci mířili převážně do fondů s akciemi, budou muset počkat, až se fond naplní alespoň sty miliony korun. Do té doby totiž smí ze zákona investovat pouze opatrně – do termínovaných vkladů, státních pokladničních poukázek či repooperací. Penzijní společnosti očekávají, že by do druhého pilíře mohlo vstoupit půl až jeden milion lidí.

"Pracovali jsme s předpokladem zapojení 15 procent ekonomicky aktivních lidí, tedy asi 750 tisíc lidí. Věřím, že ten skutečný počet bude podobný," doufá Jirák.

Podle průzkumů jsou však rozhodnuta do II. pilíře určitě vstoupit pouze dvě procenta lidí a dalších pět až dvanáct procent na dotaz o účasti odpovídá spíše ano.

"Myslím, že prodeje postupně vyrostou a odehraje se (v polovině roku, kdy končí termín pro vstup lidí starších 35 let) podobná vlna zájmu, jako tomu bylo u penzijního připojištění vloni," hýří optimismem Matoušek.

Důchodové spoření chtělo původně nabízet více hráčů, ale postupně odpadali. Nejprve neúčast oznámila skupina AXA, pak ING a nakonec Generali. Na druhý pilíř se musí připravit i firmy. Ty každý měsíc odvádějí úspory zaměstnanců, účastníků II. pilíře, na finanční úřad spolu se speciálním formulářem.

"Do účetního softwaru nám v rámci každoroční aktualizace dodavatel přidal některé položky," vysvětluje mzdová účetní Alena Pašníková.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.1.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:17.