Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Leden:

Nejčastější mýty o spoření na penzi (MF Dnes)

1. Penzijní fondy určitě někdo vytuneluje, stačí se podívat do minulosti.
Penzijní společnosti, které nové penzijní spoření nabízejí, jsou součástí nadnárodních finančních skupin. Ty na českém trhu působí dvě desítky let a zatím je nikdo nevytuneloval. Mají banky či pojišťovny a také provozují fondy penzijního připojištění. Těm svěřilo své peníze skoro pět milionů lidí a spořit v nich doporučují i kritici druhého pilíře. Navíc i na tento produkt se zákonná pravidla od Nového roku zpřísnila směrem k větší transparentnosti (oddělení majetku akcionářů a klientů).

2. Stát bude mít na penze vždy dost peněz a postará se, není třeba spořit si vedle.
Na státní důchody skutečně vždy bude, ale otázkou je kolik. Počet důchodců roste rychleji než počet ekonomicky aktivních lidí. Pokud se stejné důchodové odvody budou přerozdělovat mezi stále více seniorů, dojde ke změně výpočtu penzí směrem k horšímu pro budoucí důchodce. Dosud se to dělalo nejvíc zvyšováním důchodového věku, prodlužováním povinné doby pojištění, vyloučením studia z náhradních dob či dočasnou redukcí vzorce pro valorizaci penzí.

3. Jistota je lepší než riziko – spořit s garancí neprodělku mi ochrání úspory před znehodnocením.
Neochrání – výnosy s garancí často ani nepokrývají inflaci, a peníze se tak znehodnocují. Nebýt státních dotací (penzijní připojištění, stavební spoření), které jdou z peněz daňových poplatníků, tyto produkty nejsou o nic zajímavější než spořicí účet. Riskovat v dlouhém období se podle statistik vyplatí – průměrný roční výnos nejvýznamnějších 500 amerických akcií (index S&P500) za sto let činí přes devět procent a vysoce tak převyšuje jiné investice.

4. V Maďarsku lidem úspory vláda zabavila, něco podobného se může stát i v Česku.
V Maďarsku vláda lidi pod hrozbou úplné ztráty státního důchodu nahnala z 2. pilíře zpátky do státního systému, nikomu však nic nezabavila. Do roka pod mezinárodním tlakem zrušila i původní hrozbu. V Česku slíbili sociální demokraté, že soukromé úspory nezabaví, ale maximálně přesunou na soukromé účty do 3. pilíře (penzijní připojištění).

5. Zavedení soukromých penzí 2. pilíře ohrozí výplatu státních penzí.
Letos se podle odhadů ministerstva financí na soukromé penzijní účty přesune ze státního důchodového systému šest miliard korun. Tato částka systém nepoloží. Prioritou příštích vlád by mělo být vyřešit každoročně se opakující díru na důchodovém účtu, která aktuálně vychází na 50 miliard korun.

Zdroj: MF Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 7.1.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:49.