Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Leden:

Ludmila Müllerová: Rozhovor - Ta karta vám může usnadnit život (Blesk)

„Myslím, že je to moderní a efektivní nástroj, který může jejím uživatelům usnadnit život. Za velmi důležité považuji, že je platební funkce sKarty dobrovolná. Navíc jsou od ledna zdarma i všechny výběry ze spořitelních bankomatů, kterých mají držitelé sKaret k dispozici celkem 1360,“ řekla v rozhovoru ministryně.

Nejdřív byla povinná pro všechny včetně důchodců, pak vůbec a nakonec jen trochu… To všechno platí o poměrně důležitém dokumentu: sKartě. Jak je to s touhle poukázkou na peníze od státu ve skutečnosti, jsme se zeptali ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové (58, TOP 09).

- Pro koho je sKarta tedy povinná?
Jako identifikační průkazka je sKarta povinná pro všechny občany, kteří pobírají sociální dávky nebo podporu v nezaměstnanosti. Myslím, že je to moderní a efektivní nástroj, který může jejím uživatelům usnadnit život. Za velmi důležité považuji, že je platební funkce sKarty dobrovolná. A také fakt, že lidé se zdravotním postižením mohou prostřednictvím nové sKarty vybírat peníze zdarma na pobočkách České spořitelny. Navíc jsou od ledna zdarma i všechny výběry ze spořitelních bankomatů, kterých mají držitelé sKaret k dispozici celkem 1360.

- Karty jsou chráněny proti exekucím. Znamená to tedy, že jako dlužník mohu přijít o všechny peníze, ale dávky, které mi chodí na sKartu, jsou nedotknutelné? A co když ještě sKartu nemám, to pak státní příspěvky nejsou chráněné?
Ano, je to tak, peníze na sKartě už nepodléhají exekucím. Naopak na dávky, které lidé získají přímo na svůj účet nebo složenkou, se exekuce vztahují. Právě kvůli tomu, že je v poslední době velkým problémem rostoucí zadluženost domácností, jsme o exekucích jednali s Exekutorskou komorou. Chceme lidem v obtížné životní situaci pomoci a výsledkem je právě dohoda o sKartě.

- Původně měly být dávky čerpány pouze přes tuto kartu, v tom ale došlo ke změkčení. Odkdy budou moci příjemci získávat své peníze i prostřednictvím složenky?
Čerpat dávky také prostřednictvím poštovní poukázky bude možné asi od poloviny roku. Do té doby se změní zákony tak, aby to bylo možné. V současné době totiž mohou lidé, kteří si převzali sKartu, získat pomoc státu převodem peněz na svůj účet nebo si je mohou vybrat v bankomatech. Za posílání dávek složenkou nebudou muset platit klienti, kteří čerpají dávky v hmotné nouzi. Budeme upravovat také smlouvu s Českou spořitelnou.

- Dá se jednoznačně říci, že se neplánuje povinná výplata důchodů přes sKarty?
Důchody se přes sKartu rozhodně vyplácet nebudou.

Zdroj: Blesk

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 7.1.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:11.