Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Leden:

Místo do domova domů. Startuje reforma péče o opuštěné děti (Pražský deník)

Pekli jste na Vánoce cukroví? Jestli máte malé děti, je pro vás asi součástí předvánočního rituálu uklízení těsta rozpatlaného po kuchyni a šišatá srdíčka s otisky malých prstíků. Samozřejmě bez polevy – ta končívá rovnou v břiše pomocníků. Jenže tyhle radosti některé děti neznají – a právě v Česku je jich více než kdekoliv jinde v Evropě. Vyrůstají totiž v ústavech. A ze zhruba deseti tisíc dětí v domovech je jich skoro pětina mladší než tři roky. To by se ale mělo od ledna začít měnit.

Zůstanou u mámy a táty

Jak bude transformace vypadat? V první řadě by se měl snížit počet dětí, které se ocitnou v ústavní péči třeba kvůli ekonomickým problémům. Nejdůležitější se tak stane práce s vlastní rodinou. Zatímco dosud bylo víceméně na sociálním pracovníkovi, jak situaci rodičů vyhodnotí, nyní budou dána jasná pravidla. Jenže pomoci lidem ze složité situace nebude jednoduché.

"Neexistence sociálního bydlení je jednou z největších překážek dobré terénní práce," varuje senátorka Dagmar Terelmešová.

Na přípravě podkladů pro vznik bydlení již pracuje ministerstvo práce a sociálních věcí, hlavní slovo má však ministerstvo pro místní rozvoj. A to se zatím na zavedení sociálních bytů moc netváří.

Pokud tedy bude nezbytné dítě rodičům odebrat, měli by místo dosavadního ústavu přijít na řadu pěstouni. A právě zprofesionalizování pěstounské péče je dalším přínosem nového zákona. Z příspěvků, které dosud pěstouni dostávali, se nyní stane běžný plat. Z něj si mohou šetřit na důchod nebo si pořídit hypotéku. Ti, kdo se budou chtít stát profesionálním pěstounem – budou tedy ochotni vzít si kdykoliv na krátkou dobu jakékoliv dítě, dostanou mzdu i tehdy, když doma zrovna žádného svěřence mít nebudou.

"Struktura ostatních příspěvků pěstounské péče se nemění, přibývá ale nová dávka pro děti odcházející po dosažení zletilosti z pěstounské péče. Od Nového roku dochází kromě zvýšení odměn rovněž k valorizaci dávky na úhradu potřeb dítěte v pěstounské péči. Nároky na ostatní dávky, jako jsou příspěvek na péči či rodičovský příspěvek, zůstávají," přibližuje Miloslav Macela z ministerstva práce a sociálních věcí.

Co se týče peněz, pohorší si pěstouni – prarodiče. Pokud se totiž starají o jedno či dvě zdravá vnoučata, dostanou odměnu až po individuálním posouzení jejich situace. Pěstouni, kteří dávky pobírají, je měli původně už od ledna dostávat na sKartu. Protože ale systém ještě není plně funkční, schválil včera Senát přechodné ustanovení, díky němuž budou moci i nadále dostávat peníze hotově, složenkou, anebo na účet. Ačkoliv bylo z úst opozice často slyšet, že vinou nového zákona skončí kojenecké ústavy, nic podobného se nechystá. Jejich počet by se však měl díky posílení pěstounské péče snížit. Neznamená to ale, že by pak pracovníci nebyli potřeba – měli by se však soustředit na práci s rodinami či na poradenství pěstounům.

Zdroj: Pražský deník

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 2.1.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 02:07.