Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013:

Leden

Obsah položky Leden:

 • Češi se bojí, že v důchodu spadnou do bídy. Spoří si hlavně vzdělaní (lidovky.cz)
  ilustrační fotoVíce než dvě třetiny Čechů se obávají špatného finančního zajištění ve stáří. Státem vyplácený důchod bude podle 81 procent lidí nedostatečný. Samostatně si spoří nebo investuje ale jen 56 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
  Lidovky.cz, 31. ledna 2013
 • Veřejné práce se vrátí. Teď už ale za peníze (Pražský deník)
  ilustrační fotoJste delší dobu nezaměstnaní a nedaří se vám najít práci? Poté, co Ústavní soud zrušil povinnou neplacenou veřejnou službu, přichází ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) s lepším nápadem: chce ji letos nahradit veřejně prospěšnými pracemi na zkrácený úvazek, za něž lidé dostanou zaplaceno.
  Pražský deník, 30. 1. 2013
 • Povinnou veřejnou službu by měla nahradit práce na kratší úvazek (e15.cz)
  ilustrační fotoPovinnou veřejnou službu, kterou zrušil Ústavní soud, by ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chtělo nahradit veřejně prospěšnými pracemi na zkrácený úvazek. Na ně chce vyčlenit peníze z prostředků na aktivní politiku zaměstnanosti (APZ). Oznámila to ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09). Věří, že by se záměr mohlo podařit spustit od druhého pololetí.
  E15.cz, 28. 1. 2013
 • Za návrat do práce školkovné (MF Dnes)
  ilustrační fotoNová sleva na dani a nové možnosti pro hlídání dětí má dostat do práce rodiče malých dětí. Rodiče, kteří dávají děti do předškolního zařízení, zaplatí už od příštího roku méně na daních. Čeká se velký zájem firem o tato zařízení.
  MF Dnes, 26. 1. 2013
 • Nezaměstnaní od září nebudou muset na poštu (Právo)
  ilustrační fotoSystém docházky do zaměstnání (DONEZ) by měl skončit do září. Vedení ministerstva práce a sociálních věcí ve čtvrtek představilo záměr sněmovnímu sociálnímu výboru s tím, že už nyní by se měl projekt postupně tlumit. Systém vznikl ve snaze zabránit nezaměstnaným lidem v práci načerno.
  Právo, 25. 1. 2013
 • Vyškovský úřad práce spustil rekvalifikace (Vyškovské noviny)
  ilustrační fotoProdavač, obchodní zástupce, zedník, elektrikář nebo třeba složitá obsluha hostů. To je jen slabý výčet rekvalifikačních kurzů, které minulý týden zahájil vyškovský úřad práce. Na nové pracovní pozice se díky nim připravují desítky nezaměstnaných z Vyškovska. Zatímco loni byl seznam rekvalifikací na Vyškovsku velmi omezený, díky veřejné soutěži jich pracovní úřad teď má k dispozici skoro dvacet.
  Vyškovské noviny, 25. 1. 2013
 • DONEZ skončí. Nezaměstnaní už se nebudou muset hlásit na poště (ČT24.cz)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí chce v září zastavit systém docházky nezaměstnaných DONEZ. Projekt má bránit práci načerno. Uchazeči o zaměstnání, které do systému úřad práce zařadil, se musí ve stanovenou dobu hlásit na určené poště, jinak jim hrozí vyřazení z evidence nezaměstnaných. "Lidé budou na poštu docházet méně často a my jim budeme nabízet i nová volná pracovní místa. Těch lidí bude také celkově méně. Ke korekci bude docházet do konce srpna. Projekt v září končí a dál jej nebudeme provozovat," prohlásila ministryně práce Ludmila Müllerová s tím, že peníze, které by z projektu zbyly, by byly určeny právě na podporu nalézání práce.
  ČT24.cz, 24. 1. 2013
 • Kraj dostal peníze na nové bydlení pro zdravotně postižené klienty (Právo)
  ilustrační fotoKarlovarský kraj získal první část dotace z ministerstva práce a sociálních věcí ve výši 6,8 miliónu korun na začlenění klientů Domova pro zdravotně postižené Pata u Hazlova na Chebsku do běžného života.
  Právo, 24. 1. 2013
 • ČSSZ: Otázky a odpovědi k předčasnému důchodu (Blesk)
  ilustrační fotoKdo si může o předčasný důchod zažádat nebo kdo nemá na předčasný důchod nárok či jak dlouho trvá vyřízení žádosti o předčasný důchod? Na tyto otázky odpovídala, v rozhovoru pro deník Blesk, tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.
  Blesk, 23. 1. 2013
 • Chat s odborníky: Ptali jste se na předdůchod (Blesk.cz)
  ilustrační fotoKdo a kdy může jít do předdůchodu? A kolik peněz si na to musí našetřit? Na vše, co vás zajímá o předdůchodech jste se ptali odborníků z Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a Ministerstva financí (MF) na chatu internetového portálu Blesk.cz.
  Blesk.cz, 20. 1. 2013
 • Interview s generálním ředitelem Úřadu práce ČR Jiřím Kubešou, Interview ČT24 (ČT 24)
  ilustrační fotoJaká je budoucnost sKaret? Co hrozí lidem, kteří ji odmítli používat? A jak se úřady práce vyrovnaly se stovkami vězňů propuštěných po amnestii? Na tyto a další dotazy odpovídal generální ředitel Úřadu práce ČR Jiří Kubeša v pořadu Interview ČT24 v České televizi.
  ČT 24, 21 .1 .2013
 • Předdůchod a předčasný důchod (Blesk)
  ilustrační fotoChcete jít do důchodu o pár let, nebo alespoň o pár měsíců dříve? Tak pečlivě zvažujte a počítejte. Na výběr totiž máte ze dvou možností - předdůchod a předčasný starobní důchod. To jsou dvě možnosti, jak předčasně začít žít v roli důchodce. A i když názvy znějí podobně, výrazně se od sebe liší.
  Blesk, 21. 1. 2013
 • S dětmi do práce aneb Hlídání dětí ve firmách (HR management)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce prostřednictvím Evropského sociálního fondu (ESF) podpořit vznik zařízení typu dětských skupin ve firmách. Tato zařízení jsou alternativou pro ty, kteří chtějí pracovat, ale kvůli péči o dítě nemohou.
  HR management, 18. 1. 2013
 • Penzijní připojištění má už více než pět milionů Čechů (MF Dnes)
  ilustrační fotoRekordní počet lidí si spoří na penzi, více než polovina Čechů. Stát ročně přijde podpora tohoto produktu na šest miliard korun. Od letoška motivuje lidi více spořit a umožňuje s penězi riskovat.
  MF Dnes, 18. 1. 2013
 • I sociálně vyloučení mohou pracovat (Pražský deník)
  ilustrační fotoZabezpečit zaměstnání osob, kterým hrozí společenské vyloučení, nabídnout mládeži aktivní způsob trávení volného času a poskytování dalších sociálních služeb. To jsou cíle středočeských měst Kolína, Mělníka a Kutné Hory.
  Pražský deník, 18. 1. 2013
 • Sociální podnik pro třídění odpadů (iHned.cz)
  ilustrační fotoV Králíkách vznikne takzvaný sociální podnik, který zaměstná lidi bez práce při třídění odpadů. Jeho založení schválili zastupitelé města. V počátcích by měl zaměstnat asi pět pracovníků. Na investici odhadovanou na čtyři miliony korun chce radnice požádat o dotace Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo životního prostředí.
  iHned.cz, 16. 1. 2013
 • Dorovnávací přídavek může získat až 10 000 důchodců (Právo)
  ilustrační fotoČeši, kteří před rozpadem federace pracovali na Slovensku či pro slovenské firmy, a mají v důsledku toho nižší starobní důchody, by měli v budoucnu dostávat tzv. „dorovnávací příplatek“. Nečasova vláda ve středu přijala návrh novelizace příslušných předpisů z dílny ministerstva práce a sociálních věcí.
  Právo, 17. 1. 2013
 • CHAT s odborníky: Ptali jste se, jak získat příspěvek na péči (Blesk.cz)
  ilustrační fotoStaráte se o nemohoucího člena rodiny? Museli jste kvůli němu odejít ze zaměstnání? Nevíte, na jaké příspěvky máte nárok a kde je získat? Na tyto a mnoho dalších dotazů odpovídali, dnes na chatu internetové redakce - Blesk.cz, odborníci z oblasti nepojistného dávkového systému ministerstva práce a sociálních věcí paní Bc. Dana Sladomelová a Mgr. Michaela Franzová.
  Blesk.cz, 16. 1. 2013
 • Penzijní novinku mají stovky lidí (Metro)
  ilustrační fotoTeprve dva týdny mohou Češi vstupovat do druhého pilíře penzijního systému. Za tu dobu podle penzijních společností stihly uzavřít smlouvu stovky z nich. Důležité je, aby každý zaměstnanec, který do druhého pilíře vstoupí, toto oznámil svému zaměstnavateli. Ten totiž pak bude pojistné odvádět finančnímu úřadu, který je připíše na účet daného zaměstnance.
  Metro, 16. 1. 2013
 • Rok 2012 zahájil éru aktivního stárnutí (Pražský deník)
  ilustrační fotoTurbulence na trhu práce vyvolané ekonomickou krizí postihují zejména starší generaci. Generaci, která má do důchodu ještě poměrně daleko na to, aby její příslušníci mohli přestat pracovat.
  Pražský deník, 16. 1. 2013
 • Nový ministerský manuál k důchodové reformě (Právo)
  ilustrační fotoLidem, kteří se potřebují zorientovat v nově vzniklém druhém důchodovém pilíři a změnách ve třetím pilíři, může pomoci Manuál k důchodové reformě, který připravily společně ministerstvo financí a práce a sociálních věcí.
  Právo, 15. 1. 2013
 • V kraji je nejméně sto a víceletých seniorů (Sokolský deník)
  ilustrační fotoV našem regionu Sokolov žije nejméně sto a víceletých z celé ČR. V lednu tohoto roku eviduje Česká správa sociálního zabezpečení v Karlovarském kraji sedmadvacet výše zmíněných seniorů, z toho více je žen, a to 20.
  Sokolský deník, 10. 1. 2013
 • Stáže pro nezaměstnané jsou hitem: Firmy již evidují přes pět tisíc zájemců (Ekonom)
  ilustrační fotoStátní projekt Stáže ve firmách - vzdělávání praxí hlásí další zdolanou metu. K 7. lednu evidoval 5186 zaregistrovaných uchazečů a 1076 zaregistrovaných poskytovatelů stáží. Vyplývá to z aktuální statistiky Fondu dalšího vzdělávání (FDV), příspěvkové organizace ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).
  Ekonom, 10. 1. 2013
 • Bez práce je čtvrtina lidí nad padesát let (Právo)
  ilustrační fotoLidem nad padesát let, kteří přišli o zaměstnání, se nová práce neshání snadno. Loňský rok byl proto vyhlášen Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Jeho hlavním mottem byla podpora vitality a důstojnosti osob každého věku.
  Právo, 9. 1. 2013
 • Firmy mohou žádat o dotace na hlídání dětí (Právo)
  ilustrační fotoVzhledem k přetrvávajícímu nedostatku kapacit v mateřských školkách chce ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) prostřednictvím Evropského sociálního fondu (ESF) podpořit vznik zařízení typu dětských skupin ve firmách.
  Právo, 9. 1. 2013
 • V Bohumíně jezdí speciální taxi pro seniory (Právo)
  ilustrační fotoV Bohumíně na Karvinsku začalo fungovat radniční senior taxi. Novou službu mohou využívat od pondělí do pátku senioři starší 70 let, kteří za jednu jízdu zaplatí pouze 15 korun, zbytek nákladů doplatí radnice. Senior taxi mohou důchodci za měsíc využít maximálně osmkrát, jako doprovod s sebou mohou vzít dalšího člověka.
  Právo, 8. 1. 2013
 • Důchodové spoření už mají stovky lidí (MF Dnes)
  ilustrační fotoReforma penzí startuje. V rámci penzijní reformy stát poprvé umožnil vyvést si část povinného důchodového pojistného na soukromé penzijní účty. První zájemci o nové spoření se objevili u přepážek penzijních společností hned po Novém roce. Penzijní společnosti očekávají, že by do druhého pilíře mohlo vstoupit půl až jeden milion lidí.
  MF Dnes, 7. 1. 2013
 • Nejčastější mýty o spoření na penzi (MF Dnes)
  ilustrační fotoŘada lidí kritizuje soukromé spoření argumenty, které nejsou pravdivé. V článku MF Dnes se dozvíte ty nejčastější mýty o spoření na penzi a odpovědi na ně.
  MF Dnes, 7. 1. 2013
 • Ludmila Müllerová: Rozhovor - Ta karta vám může usnadnit život (Blesk)
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociální věcí Ludmila Müllerová poskytla rozhovor pro deník Blesk, ve kterém se vyjadřovala k aktuálnímu vývoji ve věci sKarty a také ke změnám v této oblasti.
  Blesk, 5. 1. 2013
 • Litoměřická Naděje nabízí chráněné bydlení postiženým lidem (Právo)
  ilustrační fotoChráněné bydlení pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením nabízí od středy v prostorné budově blízko Jiráskových sadů v Litoměřicích zdejší pobočka občanského sdružení Naděje. Ve třech nově zrekonstruovaných bytech bude dlouhodobě bydlet devět klientů. K dispozici budou mít také přilehlou zahradu, která poslouží k odpočinku a dalším aktivitám.
  Právo, 3. 1. 2013
 • Nejdůležitější změny, které přináší rok 2013 (HN)
  ilustrační fotoV novém roce se bude jednat například o penzijní reformu. V Česku se po dvaceti letech zcela mění způsob, jak si spořit na stáří. Od 1. ledna 2013 se spouští tzv. druhý pilíř důchodové reformy. Vládní koalici se nakonec podařilo reformu penzí spustit i přes veto prezidenta Václava Klause.
  Hospodářské noviny, 31. 12. 2012
 • Klaus podepsal zákon, který umožní vyplácet dávky i bez sKarty (Deníky.cz)
  ilustrační fotoLidé si budou moci dále nechat vyplácet podporu v nezaměstnanosti a pěstounské dávky, aniž by vlastnili sKartu. Novelu zákona, která to umožní, podepsal v sobotu prezident Václav Klaus. Ministerstvo práce ani původní zákony nepředpokládaly, že by nezaměstnaní a příjemci dávek ještě sKarty neměli.
  Deníky.cz, 30. 12. 2012
 • Místo do domova domů. Startuje reforma péče o opuštěné děti (Pražský deník)
  ilustrační fotoJak bude transformace vypadat? V první řadě by se měl snížit počet dětí, které se ocitnou v ústavní péči třeba kvůli ekonomickým problémům. Nejdůležitější se tak stane práce s vlastní rodinou. Zatímco dosud bylo víceméně na sociálním pracovníkovi, jak situaci rodičů vyhodnotí, nyní budou dána jasná pravidla. Jenže pomoci lidem ze složité situace nebude jednoduché.
  Pražský deník, 29. 12. 2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 07:12.