Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Prosinec:

Lipka postaví chráněné byty i dílny pro postižené (Prostějovský týden)

Nevzhledný dům na rohu Vrahovické a ulice Jano Köhlera získá zřejmě novou tvář i poslání.

"Projekt se jmenuje - „Mám kam jít“ a jednou z jeho částí je chráněné bydlení. Čtrnácti klientům by mělo poskytnout takovou podporu, aby v maximální míře vedli běžný způsob života svých vrstevníků. Uživateli této služby mohou být lidé, u nichž je dosud jediným řešením trvalý život v různých domovech," osvětlila předsedkyně sdružení Lipka Renata Čekalová.

Dům nabídne postiženým i několik pracovních příležitostí.

"Vznikne zde sociálně terapeutická dílna v podobě malé cukrárny s kapacitou šesti uživatelů, v níž najdou odpovídající zázemí a prostor pro takzvanou přípravu na práci," dodala Čekalová. V chráněné dílně by pak pracovali až dva klienti, kteří budou v domě zároveň bydlet.

Lipka počítá celkem se šesti byty. Dvěma čtyřpokojovými a třemi dvoupokojovými pro postižené a jedním bytem pro správce. Samozřejmostí je výtah, protože dům má být po rekonstrukci bezbariérový.

"Posláním projektu je prevence sociálního vyloučení lidí se zdravotním postižením. Tato forma sociální služby donedávna ve městě chyběla," uzavřela Renata Čekalová.

Projekt už získal podporu od Regionálního operačního programu i od radnice.

"Rada města doporučila zastupitelstvu schválit příspěvek jednoho milionu korun. Na zhruba dvacetimilionový projekt už se totiž podařilo získat více než šestnáct milionů z evropských peněz, a tak chceme sdružení pomoci s dofinancováním," řekla náměstkyně primátora Alena Rašková.

Zdroj: Prostějovský týden

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.12.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:55.