Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Prosinec:

Firmy přijaly první nezaměstnané na stáže, hlásí se jich tisíce (HN)

Stáže ve firmách

  • Díky novému projektu získají lidé praxi a zvýší své šance najít práci
  • Firmy si uchazeče o práci prověří, náklady hradí stát

Absolventka zlínské univerzity Sabina Čaníková nemohla sehnat práci, ale do firmy, kterou si vybrala, se nakonec dostala. Realitní společnost H&P Real ji totiž přijala na stáž, kterou zaplatil stát.

Nový projekt Stáže ve firmách je výhodný pro společnosti i stážisty. Ti pracují zdarma, ale získají potřebnou praxi. A podniky to nic nestojí, naopak mohou najít schopné zaměstnance. První adepti nastoupili do firem v listopadu.

"Je to úplně něco jiného než ve škole. Tam to byla samá teorie, teď je to všechno praktické," pochvaluje si získané zkušenosti Čaníková. Stáž se jí bohatě vyplatila, díky ní totiž získá stálé pracovní místo.

Právě na nedostatek praxe uchazečů o práci narážejí firmy čím dál častěji. Do projektu se proto už zaregistrovalo na osm set společností, které si vybírají z 3500 přihlášených zájemců.

"Firmy si uchazeče pečlivě vybírají, většinou s myšlenkou, že by ho po ukončení stáže mohly zaměstnat. Zatím máme kladné ohlasy, firmy jsou se stážisty spokojené," říká Radek Rinn, ředitel odboru projektové kanceláře Fondu dalšího vzdělávání, který má projekt na starosti.

Test bez smlouvy

Firmy oceňují hlavně to, že otestování uchazečů o práci jim nepřináší žádné výdaje. Právě kvůli vyšším nákladům jinak podniky nabízejí studentům nebo absolventům většinou jen krátkodobé stáže.

"Postrádáme lidi a tento projekt nám umožní přijmout více adeptů a otestovat si je, aniž bychom s nimi museli hned podepisovat regulérní pracovní smlouvu," říká Petr Samek, obchodní ředitel IT firmy CNS.

Jeho společnost aktuálně poptává dva techniky, analytika a asistenta obchodního ředitele.

"Když se někdo ukáže jako šikovný, můžeme mu nabídnout trvalou práci," doplňuje Samek. Pokud je stážista schopný, ale firma pro něj ani tak stálé místo nenajde, může ho doporučit jinde.

"Podnikatelé si mezi sebou o schopných lidech řeknou. Šikovný stážista může s naším doporučením získat zaměstnání také v některé z firem, se kterými spolupracujeme," říká ředitel H&P Real Marek Baroš.

Právě takto už našel stálé místo například pro Sabinu Čaníkovou, která se ve firmě osvědčila jako finanční analytička.

"Mladí lidé sice nemají tolik zkušeností jako jejich starší kolegové, ale na rozdíl od nich jsou pružní a to se firmám líbí," míní Baroš.

Mentor je nutností

Podmínkou projektu je, aby firma mezi svými stálými zaměstnanci našla stážistovi mentora, který se mu bude neustále věnovat a učit ho. Podnik ale na proškolení nezkušených stážistů nic netratí: ušlý zisk za práci mentora totiž hradí stát z rozpočtu, financovaného z evropských peněz.

"Mojí mentorkou je účetní, se kterou trávím každý den v kanceláři. Dává mi úkoly a vysvětluje práci, takže mám možnost se kdykoliv na cokoliv zeptat," chválí svou stáž ve firmě Q-COOP další absolventka Markéta Plačková.

Verze i pro žáky a studenty Díky velkému zájmu, který projekt vzbudil, rozjede v únoru Fond dalšího vzdělávání jeho obdobu pro žáky a studenty. Ti budou do firem docházet během prázdnin nebo po vyučování.

Fond počítá, že se do nového projektu za 71 milionů korun zapojí 840 mladých lidí. Stát bude firmám opět proplácet náhrady mezd mentorů, a stážisté si navíc přijdou na šedesát korun za odpracovanou hodinu. První studenti do firem zamíří v březnu příštího roku.

Stážisté 3486 zájemců o stáž se k 11. prosinci registrovalo na internetové stránce Stazevefirmach.cz. Podnikatelé si mezi sebou o schopných lidech řeknou. Šikovný stážista může získat místo i v některé z firem, se kterými spolupracujeme. Marek Baroš ředitel společnosti H&P Real

Jak to funguje?

Registrace firmy a uchazeče

Fond dalšího vzdělávání na webu Stazevefirmach.cz zveřejňuje vzory nabídek pozic pro stážisty:

asistent finančního ředitele, strojní inženýr, mzdová účetní atd. Firma si najde šablonu s pozicí, kterou chce obsadit, a vypíše svoji konkrétní nabídku.

Do ní zadá upřesňující požadavky. Když stážista o nabídku projeví zájem, firma dostane jeho životopis a může jej pozvat na pohovor. Průběh stáže Stáž trvá jeden až šest měsíců. Je neplacená, ale stážista dostane proplacené stravné (20 korun na hodinu), případně i cestovné a ubytování. Ve firmě se stážistovi musí věnovat stálý zaměstnanec jako mentor. Náklady na mentora firmě proplatí stát z evropských peněz. V rozpočtu má na tyto účely 800 milionů korun na dva roky. Konec v říjnu 2014 Firmy mají největší zájem o stážisty z oblastí management a ekonomika, administrativa, personalistika, správa, IT a stavebnictví. Každý den se registruje průměrně 36 stážistů a deset firem. Projekt skončí v říjnu 2014 a podpoří maximálně 5000 stážistů.

O autorovi: Julie Daňková, julie.dankova@economia.cz
S přispěním Martiny Součkové
Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 12.12.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:57.