Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Prosinec:

sKarty budou povinné jen jako průkaz. Platby dobrovolné (Právo)

Na páteční tiskové konferenci ve Sněmovně to oznámil předseda vlády Petr Nečas (ODS) s tím, že vláda dospěla s Českou spořitelnou (ČS) k finální dohodě na tom, jakým směrem se bude ze všech stran propíraný projekt sKaret dál ubírat a jaké legislativní změny se mají pro to udělat.

Penze na ně povinně přicházet nebudou

Nečas a ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) se shodli s generálním ředitelem České spořitelny Pavlem Kysilkou a šéfem České pošty Petrem Zatloukalem například i na tom, že důchody na ně povinně chodit nebudou a všechny výběry sKartou z bankomatů ČS budou zdarma.

"Bude jednoznačně zákonem stanoveno, že sKarta bude nadále jako platební karta využívána pouze dobrovolně a povinné bude pouze to, že bude používána jako průkazka," uvedl Nečas.

Potřební si podle něj vyberou, zda chtějí dostávat dávky na sKartu, přes ni na svůj bankovní účet, či složenkou.

"Česká spořitelna jednala od počátku velmi vstřícně a velmi korektně," uvedl premiér na adresu banky.

Za složenky se bude platit

Za poštovní poukázku by ale měli zájemci od května příštího roku platit, a to 24 Kč. Poplatek stanoví zákon. Premiér poznamenal, že například i noví důchodci podobný poplatek za složenky hradí, když nechtějí penzi na konto (21 Kč). Zdarma bude stát poštou posílat jen dávky v hmotné nouzi.

"Je zjevné, že zachování výplaty dávek prostřednictvím poštovní poukázky je stále pro mnohé potřebné," poznamenal včera generální ředitel České pošty Petr Zatloukal.

Změny si podle Nečase vyžádají úpravu legislativy a modifikaci smlouvy s ČS. Vše by mělo v avizované podobě fungovat do konce května příštího roku. Jednou z novinek je, že zdravotně postižení příjemci sociálních dávek mohou od pondělí zdarma vybírat peníze z sKarty v hotovosti na pobočkách ČS. Sociální karty jsou rovněž na rozdíl od běžných bankovních účtů chráněny proti exekucím. Podle premiéra se přes ně již neplánuje povinná výplata důchodů a úřady práce také nebudou do zpřesnění zákona nikomu pozastavovat výplatu sociálních dávek, pokud si lidé sKartu nevyzvednou.

Výběry z bankomatů ČS byly dosud s výjimkou prvního v měsíci zpoplatněny 6 Kč, od ledna si banka za tyto transakce už žádný poplatek účtovat nebude. Výběr hotovosti z bankomatu jiné banky zůstane zpoplatněn 40 Kč. sKartu má nyní už přes 160 tisíc příjemců sociálních dávek, jejím prostřednictvím dostali dávky v celkové výši zhruba jedné miliardy Kč. Podle včerejšího vyjádření zástupců vlády i banky je systém plně funkční. Podle šéfa ČS Kysilky jediným skutečným výnosem ze systému budou provize od obchodníků, pokud budou lidé s sKartou v obchodech platit.

"Projekt sKarty je jedním z nejrobustnějších a technicky nejnáročnějších projektů, jaký jsme kdy realizovali. Máme velkou radost, že po technické stránce vše běží naprosto hladce a že sKarta bude výrazným příspěvkem k elektronizaci a zefektivnění státní správy," uvedl k dohodě se státem Kysilka.

Banka podle něj "udělá maximum pro to, aby projekt byl jak přínosem pro stát, tak aby přinesl vysoký užitek a pohodlí příjemcům dávek".

"Jsem přesvědčen, že dohoda, kterou nyní máme, tuto ambici pomůže naplnit," dodal Kysilka. Podle Müllerové se změní po úpravě zákona i smlouva s ČS. Zůstane stále platná až do roku 2024, vypadnout by z ní ale mělo například to, že by přes sKarty mělo téct 98 % dávek. Smlouva obsahuje ale ustanovení o možnosti náhrady, pokud by banka na sKartách výrazně tratila. Podle premiéra spořitelna nebude změny brát jako "kroky v rozporu se smlouvou, aby požadovala kompenzace".

Doručení i přímo

Úřady podle Müllerové budou zohledňovat zdravotní postižení či věk příjemců dávek: "Naší snahou je maximálně jednoduchý postup předání sKarty, například by ji pracovníci Úřadu práce v důvodných případech mohli doručit přímo do domova seniorů nebo handicapovaným lidem."

Ministerstvo práce už podle Müllerové připravuje nutné legislativní změny.

"Teprve na základě úpravy právních předpisů může dojít ke změně existujících smluv," konstatovala.

Novely zákonů chce ministryně předložit do konce ledna. Celkem se má vydat 1,2 miliónu sKaret. Projekt dříve kritizovala opozice i někteří koaliční poslanci, odbory, rada postižených či ombudsman. ČSSD k němu vznesla výhrady i včera. Smlouva na sKarty je podle šéfa Bohuslava Sobotky podezřelá a pochybná a měla by být předmětem policejního vyšetřování. Vládu vyzval, aby od smlouvy s ČS odstoupila. "Řešením je ukončit existenci sKaret," řekl.

Smlouvu se spořitelnou podepsal letos v lednu tehdejší náměstek ministra práce Vladimír Šiška, jehož policie před pár měsíci obvinila z podplácení při jedné ze zakázek. Kvůli Šiškově kauze rezignoval na funkci šéf resortu Jaromír Drábek (TOP 09). Nečas včera řekl, že smlouva "s přispěním bývalých vedoucích funkcionářů" byla v rozporu s koaliční smlouvou a vláda o ní neměla informace. Podle premiéra se uzavřením kontraktu na sKarty zabývají vyšetřovatelé.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.12.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 21:03.