Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Prosinec:

Tréninkové byty se v Ostravě osvědčily (Právo)

Rozšíří se ale také do dalších měst v kraji, kde žijí lidé v tzv. sociálně vyloučených lokalitách

"Cílovou skupinou jsou osoby a rodiny bez přístřeší nebo ohrožené ztrátou bydlení. Lidé ale musí být ochotni spolupracovat a chtít změnit svou sociální situaci. Zájem o tuto službu v Ostravě Přívoze je, evidujeme 373 žádostí. V současnosti navíc jednáme s dalšími organizacemi o možnosti rozšíření projektu Prevence bezdomovectví do dalších měst," uvedl ředitel projektu Antonín Plachý.

Dodal, že práce terénních a sociálních pracovníků nespočívá jen v tom, že lidi učí pravidelně platit nájem a další závazky související s bydlením, pomáhají jim také najít si práci a jak se vypořádat s dluhy.

"Službu zajišťují čtyři zaměstnanci, jeden se přednostně věnuje dětem a jejich předškolní výchově a školní docházce. Učí vlastně rodiče i učit se s dětmi," popisoval Plachý s tím, že pokud uživatel nemá žádné problémy a vše zvládne, tak v rozmezí dvou až pěti let dostane doporučení k samostatnému nájmu. "Za dobu trvání projektu jsme dali toto doporučení 13 osobám."

Obvod MOaP je s projektem spokojený. "Je to v podstatě nabídka alternativního způsobu bydlení. Jedním z nástrojů, jak zabránit rozšiřování sociálně vyloučených lokalit, je totiž důsledné zavedení třístupňového sociálního bydlení. Práce se sociálně vyloučenými je pro obvod jednou z priorit," sdělil místostarosta MOaP Tomáš Kuřec.

Dále uvedl, že pro obvod je nezbytné, aby spolupracoval s neziskovými organizacemi. "Je pro nás důležité využít potenciálu zkušených pracovníků neziskových organizací, kteří vnímají mnohdy pomoc lidem jako své poslání. Navíc je občané přijímají jako ty, kterým se mohou svěřit bez obav z případných sankcí," upozornil ještě místostarosta.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.12.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 11:24.