Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Listopad:

Kurzarbeit po česku začal. Dotace na platy proudí do prvních firem (HN)

Vládní projekt spočívá v tom, že zaměstnanci nebudou docházet každý den do práce. A stát jim dorovná mzdu tak, jako by v zaměstnání byli. Lidé, pro něž zrovna není ve firmách práce, však nesmějí být za státní peníze doma, ale musí si zvyšovat svou kvalifikaci.

Průmyslníci pocítili pokles zakázek a brzdí výrobu z pěti dnů na čtyři. O státní podporu už žádá třicítka podniků a 40 dalších zjišťuje podmínky.

Stačí třikrát zajít na úřad

"Dost se nám to hodí. Najali jsme si jednoho externího spolupracovníka a ten nám proškolí 12 svářečů na to, aby si mohli sami nahřívat těžko svářitelné kovy. To totiž dnes nesmějí a je to podobné, jako kdyby měli auto, ale ne oprávnění ho nastartovat," přibližuje obsah školení Petr Zimák, šéf výroby z podniku o třicítce zaměstnancích, kteří ještě loni nevěděli co dřív.

Jenže protože kovové díly, které SP výroba už od devadesátých let sváří, míří tradičně především do německých elektráren nebo cementáren, tak spolu s krizí přišly problémy. Objem zakázek firmy s ročními tržbami kolem 20 milionů korun spadl meziročně o třicet procent.

"Když vám vypadne generální odběratel, nedokážete to vykrýt. V červnu jsme se rozloučili se zaměstnanci na dohodu, v létě jsme nařizovali všem lidem dovolenou a v září to vypadalo, že budeme muset začít propouštět," popisuje jednatel firmy Miroslav Šimek.

Ale přesně v té době vláda po letech příprav odklepla projekt, který má firmám v přechodném poklesu zakázek pomoci, a SP výroba se do něj okamžitě přihlásila.

"Podobné výzvy bývají často tak obtížné, že do nich člověk raději ani nejde. Tentokrát to ale bylo jinak, všechno s námi řešil napřímo jeden úředník a stačily asi tři schůzky," popisuje Petr Zimák proces, díky němuž se teď firma nemusí zbavovat lidí, které by zase za čas těžko sháněla zpátky. "V našem oboru to není jen tak. Naši zahraniční partneři vyžadují přesné certifikáty a normy a loučit se s někým, koho jste podle nich vyškolili, je škoda," vysvětluje vedoucí výroby, který má tým postavený na míru třeba pro RWE nebo pro společnost Heidelberg CEMENT Group.

Mimoto už ale jedná o nové spolupráci i s rakouskými firmami. A právě to je v rámci takzvaného kurzarbeitu dost důležitý aspekt. Podnik, který chce na státní dotace na platy dosáhnout, musí být schopný výrobu zase co nejrychleji obnovit. Dotace navíc čerpá jen půl roku.

"Nemůžeme uměle prodlužovat životnost někoho, kdo je těsně před krachem," říká náměstek ministra práce Karel Machotka. A úřady práce, které žádosti firem posuzují, k tomu dostaly v tom duchu i přesný manuál.

Firmy se hlásí po desítkách

"V říjnu to bylo tak, že se zaměstnavatelé s jednotlivými podmínkami spíše seznamovali, teď už se jim ale přizpůsobili a během listopadu došlo k výraznému nárůstu žádostí," říká mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jiří Reichl.

Na pobočkách po celé republice nyní leží 23 přihlášek a zhruba 44 dalších firem o podmínkách s úředníky vyjednává. Ty si v první fázi budou dělit 400 milionů korun. Projekt podnikům nepomůže jen v udržení lidí, ale také v tom, aby si zachovaly efektivitu práce.

"Když nejsou zakázky, zaměstnanci přirozeně zpomalí. Bojí se, že je necháme v pátek doma a že přijdou o plat. To teď nehrozí. Vědí, že čtyři dny budou na dílně, den na školení a jejich plat bude díky státním dotacím pořád stejný, takže pracují, jak mají," říká Petr Zimák z SP výroba, který si klesajícího tempa všiml u svářečů.

Ti totiž začali v září namísto nového přístroje používat dvakrát pomalejší zastaralý postup.

Kurzarbeit v ČR

400 MILIONŮ KORUN pošle vláda firmám, aby nemusely propouštět. Dalších 400 milionů se chystá uvolnit v následující fázi. Lidé placení z těchto peněz nesmí být doma, ale musí se vzdělávat. 6 MĚSÍCŮ je doba, na kterou firma podporu platů zaměstnanců získá. V případě, že ani po uplynutí této doby nebude zaměstnavatel schopen přidělovat svým zaměstnancům práci v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby, bude moci být poskytování příspěvku prodlouženo o dalších šest měsíců. Podle čeho se podpora udílí Podmínkou pro získání příspěvku je meziroční pokles zakázek po dobu tří měsíců o 20 až 60 procent. Firma nesmí být z Prahy. Peníze jdou z evropských fondů a Praha nepatří mezi podporované regiony.

V úvahu berou úřady práce, které o přidělení podpory rozhodují, tyto skutečnosti:

Význam podniku v regionu Konkurenceschopnost odvětví Schopnost do 6 měsíců obnovit výrobu Přínos vzdělávací aktivity pro zaměstnance Přiměřenost výsledků vzhledem k výši požadovaného příspěvku (posuzuje se efektivnost, účelnost a hospodárnost vynakládaných finančních prostředků).

O autorovi: Michaela Mužíková
Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 20.11.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 02:06.