Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Listopad:

V práci se zraní každý stý zaměstnanec (MF Dnes)

"Do statistik pracovní úrazovosti se loni promítl pokračující technický vývoj a kontroly inspektorů práce, kteří se na dodržování bezpečnosti zaměřují. Pokud na pracovišti najdou závady, mohou zaměstnavateli udělit pokutu. Loni dal Státní úřad inspekce práce 2 870 pokut ve výši 86,5 milionu korun," říká Petr Mrkvička z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a připomíná, že všechny úrazy měly souhrnně za následek 2 593 000 kalendářních dnů pracovní neschopnosti, přičemž jeden zaměstnanec "marodil" průměrně 55 dní. Do práce tedy každý den nepřišlo 7 103 lidí.

Nejčastější příčinou úrazů byla špatná manipulace s materiály, břemeny a výrobky. Závažné pracovní úrazy byly hlášeny z budov, konstrukcí a povrchů nad úrovní země. Smrtelné nehody zase z dopravních prostředků.

Kdo nebude mít helmu, nedostane prémie

Nejrizikovější pracoviště jsou dlouhodobě ve stavebnictví.

"Jsou to mnohdy náročné práce ve výškách nebo manipulace s těžkými předměty. Přitom bezpečnost stavebních dělníků oproti zaměstnancům v jiných oblastech silně pokulhává. Priority zaměstnavatelů jsou jinde. Velkou roli v tom bohužel hraje tlak na cenu a efektivitu. Stavebnictví se potýká s problémy a firmy jsou nuceny stavět rychle a levně," upozorňuje Jan Adámek, odborník na bezpečnost práce v oblasti stavebnictví.

Podle něj si však s bezpečností práce mnohdy nedělají těžkou hlavu ani sami zaměstnanci. Pracují bez potřebných ochranných pomůcek, podceňují riziko a nemají ze svého pracoviště dostatečný respekt.

"Na stavbě se chovají stejně, jako by prováděli domácí práce, a svůj přístup vyjadřují slovy -zatím se nám nic nestalo. Nejen lehkomyslní mladí pracovníci, ale i zkušení matadoři rádi podléhají mylnému pocitu, že se jim úrazy vyhnou. Zaměstnavatelé by je měli více hlídat. Pomohlo by i zpřísnění podmínek při vyplácení pojistek firmám s ohledem na školení zaměstnanců," dodává Jan Adámek.

Bezpečnostní experti navíc podnikům radí, aby nošení ochranných prostředků propojily s osobním ohodnocením pracovníků: pokud nebudou dbát na své zdraví, nedostanou odměny. K úrazům nejčastěji dochází v Plzeňském a Jihočeském kraji a na Vysočině. V těchto krajích je totiž nejvyšší hustota nebezpečných odvětví - kromě stavebnictví je to ještě zemědělství, lesnictví, rybářství, pak doprava, skladování, zásobování vodou nebo činnost s odpady.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.11.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 00:45.