Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Listopad:

Fórum čtenářů (MF Dnes)

Problémem celé konstrukce textu je zejména fakt, že nám ukazuje, jak výhodné by bylo si každý měsíc ona procenta ze mzdy (která účastník důchodové reformy posílá penzijnímu fondu) ukládat doma do šuplíku, místo abychom je posílali fondu.

Výhodnost druhé pilíře od sta let je nesmysl

Text tvrdí, že bychom v době odchodu do důchodu měli tímto způsobem naspořeno mnohem více, než kolik nám nabídne z naspořených peněz penzijní společnost. Problém je, že model porovnává dvě zcela odlišné veličiny. Výpočet na důchodové kalkulačce, který demonstruje v textu "nevýhodnost" dobrovolného spoření, totiž ve výsledku očistí výsledné hodnoty o růst mezd. Jinými slovy ukáže nám přibližný výpočet v dnešních cenách. Pokud by tak MPSV neučinilo, pak by výsledné částky důchodů ukazovaly sumy v řádech desetitisíců, sumy nominální, ale nikoli reálné. Takový výpočet by běžnému uživateli kalkulačky nebyl v podstatě k ničemu, neměl by reálnou představu o tom, kolik bude brát ve starobním důchodu. Článek úročí naspořené částky z každé mzdy (které by si jinak účastník dobrovolného spoření posílal do penzijního fondu) každý rok o výnosy, aniž by zohlednil průběžně nebo na konci spoření vztah mezi dosaženým zhodnocením a růstem mezd.

Nabízí tedy absolutní sumu, která nemá vypovídací hodnotu o reálné hodnotě těchto peněz v době, kdy je začne příjemce utrácet (tedy ve chvíli, kdy nastoupí do starobní penze).

Ministerstvo však hned pod aplikací kalkulačky uvádí toto: Jaké informace vám důchodová kalkulačka poskytne? Předpokládaný měsíční důchod je přepočten na "současné ceny", abyste jej mohli porovnat s vaší hrubou mzdou.

O autorovi: Tomáš Machanec, ředitel odboru sociálního pojištění
Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 14.11.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:23.