Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Listopad:

Od prvního ledna do důchodu v 58 (LN)

Mohou odejít do penze až o pět let dřív, pokud budou mít naspořeno v soukromém penzijním fondu dost peněz. A až dosáhnou oficiálního důchodového věku, stát jim začne vyplácet stejně vysokou penzi, jako kdyby do té doby pracovali za plat ve svém posledním zaměstnání. To je princip novinky českých penzí, označované jako tzv. předdůchod, kterou lze využít už od ledna 2013.

Podmínkou je mít na každý měsíc naspořeno alespoň osm tisíc korun

"Podmínkou je mít naspořeno ve fondu tolik, že si z něj můžete po celou dobu předpenze brát částku na úrovni 30 procent průměrného platu," říká ministr financí Miroslav Kalousek.

Při současné výšce průměrné mzdy je to osm tisíc měsíčně. Muži budou příští rok moci odejít do předpenze nejdřív čtyři měsíce před 58. narozeninami, bezdětné ženy o rok a čtyři měsíce dřív. Matkám se pak hranice za každého potomka snižuje o rok. Kdo se rozhodne odejít o pět let dřív, musí mít na důchodovém kontě alespoň 480 tisíc korun. Dnes má na účtech v soukromých fondech 4,6 milionu lidí uloženo 240 miliard korun. V průměru má tak člověk naspořeno jen 52 tisíc korun. Podle vyjádření Asociace penzijních fondů je nyní těžké odhadovat, kolik účtů účastníků v předdůchodovém věku dosahuje potřebné částky.

"Mohlo by to každopádně pomoci lidem v těžkých profesích a těm, kdo ztratí pár let či měsíců před důchodem práci," říká k tomu ministr Kalousek.

Lidé mají už dnes před oficiálním důchodovým věkem šanci odejít do tzv. předčasné penze. Ta ale podstatně snižuje až do konce života státní důchod. Kdo se dnes rozhodne odejít o tři roky dříve, musí počítat každý měsíc s důchodem zhruba o 1800 korun nižším. To je při průměrné penzi kolem 10 500 korun měsíčně citelná ztráta. Čím je budoucí penze vyšší, tím roste i tato pokuta.

Naopak kdo čas do řádného starobního důchodu podle nových pravidel překlene z vlastních úspor, dostane stejně, jako kdyby po celou dobu pracoval. Stát navíc za tyto lidi bude platit zdravotní pojištění a zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou lidem na předdůchod přispět, si mohou odepsat z daní až 30 tisíc korun ročně.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.11.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 00:02.