Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Listopad:

České děti do českých rodin (Respekt)

Profesionální pěstouny sice zná česká legislativa už od roku 2006, zatím se však tato možnost příliš neujala. Dlouhodobých pěstounů je dnes kolem devíti tisíc, rodin, které jsou ochotné přijmout dítě na dobu přechodnou, evidují úřady jen desítky. Právě na tomto poli přináší novela nejambicióznější změnu - z pěstounské péče na přechodnou dobu by se mělo stát zaměstnání.

Poslanci dali definitivně zelenou profesionálním pěstounům

Lobby kojeneckých ústavů českou veřejnost dlouho strašila, že se ohrožené děti bez ústavů neobejdou. Senát to vzal za své a normu, poprvé schválenou v polovině letošního roku, vzápětí shodil ze stolu. Když ho poslanci přehlasovali, vetoval novelu pro změnu prezident. "Co když nebude dost pěstounů?" otázal se a hned si odpověděl: "Některé děti budou na ulici nebo mrtvé." Poslanci ČSSD se přidali s tím, že takovou hrůzu nedopustí, a vypadalo to, že změna, o jejíž nutnosti mezi odborníky takřka nikdo nepochybuje, zůstane u ledu. Minulý týden ale poslanci prezidentské veto opět přehlasovali. Co to pro českou realitu znamená?

Jen na chvíli

Tuzemská novela není tak radikální, jak to původně vypadalo. Zatímco Poláci si dali do zákona, že od roku 2015 nesmí být v ústavu žádné dítě mladší sedmi let, a na Slovensku jsou od letošního roku ústavy zapovězené pro děti do šesti let, český zákon žádný věk a datum neobsahuje. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) sice před rokem vyhlásil, že "od ledna 2014 nebude umístění dětí do tří let do ústavní péče možné a do roku 2016 toto omezení rozšíříme na děti do sedmi let", do zákona to však nenapsal.

"Bylo to neprosaditelné," říká duchovní otec právě schválené změny Miloslav Macela, ředitel odboru rodiny ministerstva.

Lobby kojeneckých ústavů je u nás podle něj příliš silná.

Ministerstvo bude podle ředitele Macely od ledna vést sociální pracovníky k tomu, aby se soustředili na pomoc ohroženým rodinám a děti je nemusely vůbec opouštět. Pěstouni se mohou těšit na větší podporu, stát jim chce nabídnout vzdělávání a více služeb, které jim usnadní život. Nejvíc si ale Macela slibuje od takzvaných profesionálních pěstounů. V Česku řada rodin stojí o cizí dítě především proto, že nemůže mít dítě vlastní. Pěstounství je tak vlastně skrytou adopcí a to má neblahé důsledky - pěstouni nechtějí spolupracovat s biologickou rodinou a nebývají ochotni jí dítě po čase vrátit. Zároveň stojí hlavně o děti malé, zdravé a příjemné. Profesionální pěstouni by naopak měli dítě přijímat jen na krátký čas, než bude moci zpět domů nebo k osvojení.

Profesionální pěstouny sice zná česká legislativa už od roku 2006, zatím se však tato možnost příliš neujala. Dlouhodobých pěstounů je dnes kolem devíti tisíc, rodin, které jsou ochotné přijmout dítě na dobu přechodnou, evidují úřady jen desítky. Právě na tomto poli přináší novela nejambicióznější změnu - z pěstounské péče na přechodnou dobu by se mělo stát zaměstnání. Rodiny budou dostávat 20 tisíc měsíčně hrubého bez ohledu na to, zda se právě starají o dítě nebo nikoli. Dosud to bylo tak, že když dítě právě neměli, nedostávali nic. Za jedno zdravé dítě v péči jim potom stát platil zhruba tři a půl tisíce, za dítě s vážným postižením až 18 tisíc korun.

"Pěstoun v pohotovosti byl bez prostředků a to si může dovolit jen málokdo," vysvětluje dosavadní malý zájem o tuto potřebnou službu ředitel Macela. Zároveň se nevzdává toho, že jednou se i v české legislativě - jako v Polsku nebo na Slovensku -objeví zákaz pobytu malých dětí v ústavu. "Až bude dost pěstounů na přechodnou dobu," říká Macela, "nebude už nikdo moct křičet, že bez ústavů skončí děti na ulici."

Zdroj: Respekt

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.11.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:30.