Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Listopad:

Koalice protlačila změny v důchodech i v péči o děti (HN)

Klíčové zákony sociální reformy začnou platit navzdory prezidentovi. Poslanci ho přehlasovali.

Koaliční poslanci totiž využili toho, že po vleklé politické krizi mají zase na chvíli většinu, a během jediného dne protlačili, co mohli.

Důchody nově už od ledna

Změny v penzích, které počítají především s tím, že si lidé vyvedou část důchodového spoření do soukromých fondů, začnou platit počínaje lednem přesně podle plánu. Lidé si budou moci začít ukládat celkem pět procent hrubé mzdy. Až dosud to přitom bylo natolik nejisté, že například společnost ING už raději oznámila, že se takzvaného druhého pilíře, který s tímto částečným přesměrováním odvodů počítá, vůbec nezúčastní.

Nabízet bude jen penzijní připojištění – čili třetí pilíř, do něhož se mohou lidé za stávajících podmínek zapojit do konce listopadu. Reformu totiž pár měsíců před jejím startem zkomplikovalo prezidentské veto prováděcího předpisu – Klausovi vadilo, že nad změnami v důchodech není dostatečná shoda odborníků.

"Důchodová reforma, její příprava i realizace vyžadují co nejširší konsenzus ve společnosti. V tomto případě ale tento konsenzus neexistuje," vysvětlil prezident. Samotnou podstatu reformy penzí už ale přitom nechal projít loni.

Konec dětských domovů

Poslanci však včera Klause přehlasovali i v další klíčové části sociální reformy. Podpořili totiž postupné rušení dětských domovů a kojeneckých ústavů, díky němuž by měla většina z jedenácti tisíc nezaopatřených dětí skončit u profesionálních pěstounů.

Ti se teď kvůli tomu začnou školit.

"Lze garantovat, že sítem odborného posouzení nikdy neprojdou osoby, které by měly o pěstounskou péči zájem pouze ze zištných důvodů," uklidňoval včera ve sněmovně ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Pěstounům totiž stoupne plat z nynějších tří tisíc na osm tisíc korun a spolu s dávkami a příplatky pak dosáhne až 24 tisíc korun. Změna, kterou poslanci podpořili, však počítá také s tím, že skončí praxe, kdy sociální pracovníci odebírají každé druhé dítě kvůli majetkovým problémům rodiny. Jejich situaci mají nově začít řešit efektivněji. Česko se tak zařadí mezi většinu evropských států, které hromadné zavírání malých dětí do ústavů opustily už dávno.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 8.11.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:30.