Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Říjen:

Senát schválil předdůchody i pravidla pro jejich výplatu (Právo)

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) včera před senátory připomněl, že předdůchod může řešit situaci lidí za předpokladu, že si našetřili dostatek peněz v jedné ze dvou částí třetího důchodového pilíře, v tzv. doplňkovém spoření.

"Kdo má naspořeno ve třetím pilíři alespoň tolik, že bude moci čerpat měsíčně 30 procent výše průměrné mzdy, a může to čerpat tak dlouho, že to neskončí dříve než tři roky předtím, než mu vznikne nárok na starobní důchod," přiblížil Kalousek v Senátu podmínky. Nyní 30 procentům odpovídá zhruba 8000 korun.

Předdůchod je podle Kalouska možný nejdříve pět let před nárokem na starobní důchod. Vztahovat se může i na lidi v těžkých povoláních, uvedl ministr. Stát předdůchody podpoří tím, že lidem nezkrátí částku vyplácenou později ve starobním důchodu. Budou též státními pojištěnci. Podle informací ze Sněmovny by lidem měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Příspěvek zaměstnavatele bude podle předlohy osvobozen od daně z příjmu do výše 30 tisíc korun ročně, nynější hranice je 24 tisíc Kč. Žadatelé budou moci využít i jiné úspory. Návrh počítá s měsíčním vyplácením dávky, ovšem přerušení či pozastavení výplat nebude možné.

Podmínkou vstup do nových fondů

Přestože předdůchody mohou již od ledna pomoci lidem, kteří přijdou těsně před penzí o práci, ve skutečnosti se budou rozbíhat jen velmi pozvolna. Důvodem je hlavně to, že je budou moci čerpat účastníci jen jedné části třetího důchodového pilíře, a to účastníci doplňkového penzijního spoření. Účastníci druhé části třetího pilíře – tedy současní klienti penzijního připojištění a ti, kteří do něho vstoupí do konce letošního roku – se stanou od 1. ledna 2013 automaticky účastníky tzv. transformovaného fondu, a v něm není možné předdůchod čerpat.

Nárok na předdůchod získají jen tehdy, pokud z transformovaného fondu dobrovolně přestoupí do nových účastnických fondů doplňkového penzijního spoření. Mohou to udělat kdykoli po 1. lednu 2013.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 29.10.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 07:08.