Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Říjen:

O neplacené stáže ve firmách je zájem. Za měsíc se do nich přihlásilo 1200 lidí (HN)

Rozpočet projektu činí 800 milionů korun a je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a státního rozpočtu ČR. Účastníci stáží nemají nárok na mzdu, mohou však následně získat zaměstnání u firmy, kde stáž vykonávají.

Pracovní trh

"Celý projekt je výhodný pro obě strany. Firmy mají jedinečnou možnost utvářet budoucího zaměstnance, navíc za finanční podpory z evropských fondů. A naopak - osoby na trhu práce mohou získat praktické zkušenosti z reálného nebo inovativního pracovního prostředí," uvedl ředitel Fondu dalšího vzdělávání Pavel Kryštof.

Projekt tím řeší absenci konkrétních pracovních zkušeností díky vzdělávání praxí, navíc tím slučujeme nabídku s poptávkou na trhu práce, dodal. Firmy za poskytnutí praxe obdrží finanční náhradu k pokrytí nákladů na stážistu. V průměru jde o 60 tisíc až 120 tisíc korun za tříměsíční stáž. Jednotlivé stáže trvají jeden až šest měsíců.

Podle kritiků projektu by ale zaměstnavatelé systém dotovaných stáží mohli snadno zneužívat - stáže by totiž mohly nahradit běžné pracovní úvazky.

"Zatímco bez těchto stáží by je zaměstnavatel musel přijmout do nějakého úvazku, teď je může přijmout až na šest měsíců na neplacenou stáž," uvedl nedávno pro Českou televizi ekonom Liberálního institutu Aleš Rod.

Projekt bude trvat do října 2014. Jeho autoři počítají s rozšířením oborů, které se mohu do projektu zapojit. Zatím jich je 28, cílový stav počtu takzvaných šablon je ale 150. Stát chce tímto způsobem celkem podpořit minimálně 5000 lidí. V Česku je v současnosti na úřadech práce registrováno skoro půl milionu lidí. Stane-li se stážistou právě osoba registrovaná na Úřadu práce, která pobírá podporu v nezaměstnanosti, nezaniká jí účastí na projektu nárok na čerpání podpory. I proto může být projekt pro nezaměstnané zajímavou příležitostí. Stáže jsou ale určeny i absolventům nebo ženám, které se vracejí na trh práce po rodičovské dovolené. Obyvatelé Prahy, kde je dlouhodobě nejmenší problém sehnat práci, ale nárok nemají.

To firmy, které mají zájem poskytovat stáže, mít sídlo v Praze můžou. Podmínkou je, aby jednou z činností firmy byla také činnost v oblasti vzdělávání. Musí také zajistit takzvaného mentora, který je u firmy zaměstnán na plný úvazek.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 23.10.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:31.