Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Říjen:

Drábek: V Šiškově agendě jsme nic vadného nenašli (Týden.cz)

"V rámci přebírání agend po prvním náměstkovi se prověřuje stav rozpracovaných věcí. Zatím jsme nic nezjistili," uvedl odstupující ministr Drábek.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zatím nezjistilo při předávání agend, na nichž pracoval obviněný bývalý náměstek Vladimír Šiška, žádné nesrovnalosti. Audit zakázek úřad podle odstupujícího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) neplánuje, v listopadu v něm má totiž začít kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu a situaci posuzuje i antimonopolní úřad. Šiška je v souvislosti se zakázkou obviněný z podplacení a je ve vazbě. Drábek potvrdil, že jde v pátek v Šiškově případu vypovídat na policii jako svědek.

"V rámci přebírání agend po prvním náměstkovi se prověřuje stav rozpracovaných věcí. Zatím jsme nic nezjistili," uvedl odstupující ministr.

Na funkci rezignoval poté, co Šišku soud poslal do vazby. Funkci má opustit ke konci měsíce poté, co ji předá svému nástupci či nástupkyni. Opoziční sociální demokraté Drábkův postup kritizují, podle nich měl z úřadu odejít hned po oznámení rezignace. Obávají se toho, že by mohl případné Šiškovy sporné zakázky ovlivnit.

Policie zadržela Šišku a šéfa ministerského odboru informatiky Milana Hojera minulé pondělí přímo v úřadu. Náměstka dva dny poté poslal soud do vazby, Hojer je stíhán na svobodě. Podle policie nabídli přidělení veřejné zakázky za nejméně sto milionů korun firmě za to, aby stáhla svou stížnost antimonopolnímu úřadu na postup ministerstva. Resort má od letoška nové dodavatele informačních systémů, a to bez výběrového řízení. Dosud je zajišťovala společnost OKsystem. Jí se má kauza týkat. Obviněným hrozí až šest let vězení.

Drábek zopakoval, že k případu nemá žádné další informace a vše se dozvídá z médií. Před pár dny se zmínil o tom, že by v pátek měl jít podat svědeckou výpověď. Při své rezignaci uvedl, že se sám cítí nevinen a věří, že se obhájí i jeho bývalý podřízený. Médiím později řekl, že o Šiškově jednání s OKsystemem věděl, ale o údajné nabídce nic netušil. Na vyjednávání s dodavatelem, který si chce na ministerstvo stěžovat antimonopolnímu úřadu, nevidí prý nic chybného.

Vedení TOP 09 se shodlo na tom, že by se Drábkovým nástupcem či nástupkyní měl stát člověk s "jasnou politickou odpovědností". Podle odstupujícího ministra to neznamená, že by do ministerského křesla nemohl usednout nestraník. Musí však mít "jasnou vazbu" na TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí a musí s nimi úzce spolupracovat, dodal Drábek.

O tom, kdo ho nahradí, by se mělo začít jednat příští týden.

Zdroj: Týden.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.10.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:43.