Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Říjen:

Jaromír Drábek: Rozhovor - Šiška to přece dělal pro stát (Týden)

MINISTR PRÁCE NA ODCHODU

Ministr práce a sociálních věcí JAROMÍR DRÁBEK (TOP 09) hájí svého bývalého prvního náměstka Vladimíra Šišku, kterého zatkla policie minulé pondělí kvůli podplácení. "Jsem přesvědčený, že se prokáže jeho nevina," tvrdí.

Policie tento týden obvinila vašeho prvního náměstka Vladimíra Šišku z podplácení. Jak se vás ta zpráva dotkla?
Pro mě to byl dvojí zásah. Jednak po stránce pracovní, protože jsem si pana Šišku na ministerstvo přivedl jako schopného manažera. A na tom nemám co měnit. Druhá stránka je, že s ním intenzivně spolupracuji devět let a za tu dobu se člověk stane samozřejmě vaším kamarádem.

Stojíte si dál za tím, že pan Šiška nic neprovedl?
Jednoznačně. I po těch všech informacích, které postupně salámovou metodou policie pouští, jsem přesvědčen, že se prokáže jeho nevina.

Měl jste už možnost s ním o tom mluvit?
Neměl, protože je ve vazbě, aby se zabránilo ovlivňování svědků. Takže ani já samozřejmě nemám možnost se s ním jakkoli setkat ani s ním hovořit.

Obviněn byl i šéf IT odboru ministerstva Milan Hojer, kterého soud do vazby neposlal. S ním jste se setkal?
S panem ředitelem Hojerem jsem hovořil krátce ve čtvrtek, protože jsem chtěl, aby mně a řediteli mého kabinetu podal souhrnnou zprávu o tom, v jakém stavu jsou záležitosti v jeho gesci. Mluvil jsem s ním, ale pokud se mě ptáte na tento konkrétní případ, odvětil, že ho jeho právní zástupce požádal, aby nesděloval žádné informace.

Takže ani vám?
Ne, ptal jsem se ho, jestli mi k celé věci chce něco říct. A on mi sdělil jenom to, že mu to prostě jeho právní zástupce nedoporučuje.

Náměstek Šiška podle policie nabídl firmě OKsystem stomilionovou zakázku, pokud stáhne stížnost u antimonopolního úřadu. Vy jste věděl, že s touto firmou jedná?
Věděl jsem o tom, že probíhají jednání s OKsystemem. To není nic překvapivého, protože loni ta firma na ministerstvu realizovala zakázky za více než 450 milionů korun a letos je předpoklad toho objemu 150 milionů korun. Je to tedy dodavatel, se kterým se prostě jedná. To jinak nejde. Samozřejmě, že jsem byl také informován o tom, že probíhají jednání s firmou OKsystem ohledně podání na antimonopolní úřad. Nepovažuji za vhodné, aby dodavatel, který se aktivně podílí na změně struktury systému, zároveň tuto změnu napadal u antimonopolního úřadu.

Kdybyste byl vy na místě OKsystemu a byla vám odebrána část zakázky ministerstvem práce, pak byste tu stížnost nepodal?
Rozhodně o tom nechci spekulovat, já nejsem manažerem OKsystemu. Mimochodem, ta firma byla dvacet let monopolním dodavatelem ministerstva, a to bez jakéhokoli výběrového řízení. To byl také důvod, proč jsme k tomu kroku museli přistoupit. Chtěli jsme využít evropské peníze, což jsme kvůli tomu nemohli. Naproti tomu rámcová smlouva se společností Fujitsu Siemens byla uzavřena na základě jasného výběrového řízení a v takovém případě jsme ty evropské peníze využít mohli. Navíc monopolní postavení jedné firmy v takovém obrovském rozsahu téměř půl miliardy korun ročně prostě nepovažuji za vhodné.

Je možné, že se Šiška pokusil firmu uplatit i proto, že se bál výsledků kontroly antimonopolního úřadu?
Je potřeba jasně říct, že stížnost OKsystemu je v řízení sloučená s jinými podáními. Pokud by ji tedy OKsystem stáhl, tak to řízení poběží dál. To, že by ji firma stáhla, je tedy spíše symbolická záležitost. Někdo, kdo se podílí na restrukturalizaci systému, by ho zároveň neměl napadat. Žádný jiný efekt by to nemělo. I kdyby OKsystem stáhl to své podání, řízení by běželo dál.

Proč tedy podle policie Šiška tu stomilionovou zakázku té firmě nabídl, když podle vás o nic nešlo?
To já také nechápu. Ale nemám dostatek informací, abych to asi mohl pochopit.

Předpokládám, že vás náměstek Šiška neinformoval, jak bude konkrétně OKsystem přesvědčovat.
To jednání mělo dvě pasáže. O obou jsem věděl. Týkaly se jak vlastní stížnosti, tak samozřejmě dalšího působení OKsystemu na ministerstvu. Jak jsem říkal, loni realizoval práce za více než 450 milionů korun a letos by to mělo být 150 milionů. Samozřejmě se tedy vedla obchodní vyjednávání o příštím roce. Z obvinění jsem pochopil, že tyto dvě záležitosti byly spojeny. Ale já skutečně nemám podrobnou informaci o tom, zda tomu tak opravdu bylo, jestli se z toho dá vyvozovat jednání, které je trestně stíhatelné.

Bylo to tedy celé o tom, že když OKsystem stížnost stáhne, mohlo by se pro něj v příštím roce něco urodit?
Tak to není. OKsystem totiž spravuje systém státní sociální podpory, takže bylo jasné, že ho bude spravovat i příští rok.

OKsystem podal stížnost kvůli velkému poklesu zakázek ze strany ministerstva. Myslíte, že tedy z jeho strany mohlo jít o mstu?
Myslet si mohu cokoli, ale rozhodně se nedomnívám, že by bylo vhodné, abych cokoli takového vyjadřoval nahlas.

Připadá vám šťastné řešení, že jste zakázku systému výplaty sociálních dávek napojili na rámcovou smlouvu a nevypsali jste klasický tendr?
Připadá mi to standardní. Je velmi dobré, když informační systémy ve státní správě jsou postavené na jedné platformě, protože potom umožňují propojování jednotlivých systémů tak, aby mohly bezproblémově sdílet data.

A neotvírá to cestu k tomu, že se mezi subdodavatele mohou dostat firmy, které neprojdou klasickým výběrovým řízením?
Tak to je ale přece věc toho dodavatele, který byl vybrán v tom tendru. Většinu zakázek zvláště toho většího rozsahu nemůže realizovat hlavní dodavatel pouze vlastními silami. To je přece úplně normální a záleží jenom na něm, jakým způsobem si nasmlouvá subdodavatele.

Ona se totiž objevila informace, že na zakázce jako subdodavatelé participovaly i firmy Radka Doležala, což je prý Šiškův přítel a obchodní partner. To přece může budit zdání, že to bylo trochu nekalé.
Já jsem se pohyboval dvacet let v komerčním sektoru, pan Šiška je na tom podobně. Česká republika je příliš malá na to, abyste nepoznali v podstatě každého, kdo se ve vašem oboru pohybuje. Je tak velmi těžké poznat, kdo je s kým kamarád. Já také znám po republice řadu lidí, se kterými jsem se poznal při svém působení v Hospodářské komoře nebo v byznysu. A vůbec to neznamená, že bych s nimi nevyjednával stejně tvrdě jako s kýmkoli jiným.

Šiška měl prý na ministerstvu veliké pravomoci. Jakou jste mu nechal volnost?
Já s panem Šiškou intenzivně spolupracuji devět let, celou tu dobu je mým přímým podřízeným a jedním z týmu nejužších spolupracovníků. A po tolika letech si samozřejmě vytvoříte nějaký model, kde jsou jasně vymezené kompetence a způsoby komunikace. Já si rád vybírám spolupracovníky, kterým se nebojím dát do ruky dostatečnou volnost. Nemyslím, že je to špatně. Uznávám, že někdo má jiný styl řízení. Ale já jsem rád, když mohu spolupracovat s lidmi, kterým mohu důvěřovat.

Takže měl velkou míru samostatného rozhodování?
Ano, měl. Samozřejmě v rámci toho, co umožňuje organizační řád ministerstva. Není to soukromá firma, všechno je nějak určeno. Minimálně dvakrát denně jsme proto konzultovali probíhající věci. Takže ano, měl volnou ruku v manažerských postupech, ale i velmi těsnou informační vazbu se mnou.

Jste připraven se za Vladimíra Šišku postavit, když si vás policie předvolá k nějakému vysvětlení?
Samozřejmě.

Policie naznačila, že seznam obviněných by se mohl rozšířit. Jste naprosto přesvědčený že se vás to nebude týkat?
Mám čisté svědomí, jsem si v tomto ohledu naprosto jistý.

Budete vy sám tu věc na ministerstvu prošetřovat?
Zatím jsou bohužel informace od policie velmi útržkovité. Jediné, co jsem z nich rozpoznal, je, že údajně měla být nabídnuta nějaká zakázka nebo zakázky v rozsahu sto milionů korun. Přiznám se, že si to neumím příliš představit. Rozpočet ministerstva zvlášť v současné době je velmi napjatý a sto milionů je skutečně velká položka. Pokud bych měl nějaké konkrétnější informace, čeho by se to mělo týkat, tak to samozřejmě prověřím.

Co myslíte, že ta aféra provede s preferencemi TOP 09 a jejím volebním výsledkem?
Věřím, že voliči TOP 09 jsou dostatečně soudní a přemýšliví lidé a že si to vyhodnotí sami. Každý soudný člověk vidí, že jsem neudělal nic nečestného. Každý, kdo si rovná informace v hlavě, ví, že ani můj podřízený nepřijal žádný úplatek, že jeho konání bylo ve snaze pomoci ne sobě, on přece neočekával pro sebe nějakou výhodu. On se snažil pomoci státu. Možná udělal chybu...

To přece není v pořádku, když člověk pomáhá státu tím, že se snaží někoho uplácet.
On nehledal žádnou výhodu pro sebe. On hledal co největší prospěch pro stát. Co to znamená uplácet? On přece nedával nikomu nějaké peníze za nic. Uplácení znamená, že dáváte někomu nějaké peníze v podstatě za nic nebo za něco, co udělá jinak, než by udělat měl. Dodavatel od nás loni inkasoval přes 450 milionů korun, letos inkasuje přes 150 milionů a má dále pokračovat ve spolupráci s ministerstvem. Myslím si, že uplácení je něco jiného.

Zdroj: Týden

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.10.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 20:55.