Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Září:

Bystřice získala domov pro seniory (MF Dnes)

Stavba centra začala před dvěma lety, náklady přesáhly 110 milionů korun, z toho deset milionů stálo vnitřní vybavení centra. Radnice získala dotaci 83,2 milionu korun z ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Nové Centrum pro seniory Zahrada v Bystřici pod Hostýnem je určené pro 74 klientů

"Chtěli jsme, aby i starší či nemohoucí občané měli své zařízení a mohli nadále žít v blízkosti svých rodin a přátel, aby o ně bylo dobře postaráno a nemuseli se na konci života stěhovat do domovů v jiných městech," uvedl starosta Zdeněk Pánek. Už nyní se do centra stěhují první klienti.

"Je symbolické, že mezi nimi bude i paní Máchová, nejstarší obyvatelka města, která na jaře oslavila už 99. narozeniny," dodal Pánek.

Bystřice byla spolu s Vizovicemi jedinou obcí s rozšířenou působností ve Zlínském kraji, která zařízení pro seniory ještě neměla. Ve městě dosud fungoval pouze dům s pečovatelskou službou, který ale neposkytuje péči lidem s omezenou soběstačností.

Stavba centra začala před dvěma lety, náklady přesáhly 110 milionů korun, z toho deset milionů stálo vnitřní vybavení centra. Radnice získala dotaci 83,2 milionu korun z ministerstva práce a sociálních věcí.

Do letošního května přijala radnice celkem 229 žádostí o umístění. O seniory se bude starat 45 zaměstnanců. Centrum má 40 jednolůžkových a 17 dvoulůžkových pokojů s bezbariérovou sprchou a toaletou. Kuchyň bude vařit nepřetržitě ve všední dny, o víkendech i o svátcích. Jídelna bude sloužit také pro pořádání kulturních akcí, k dispozici bude místnost pro pracovní terapie i malá kaple. Každý klient bude mít u lůžka telefon pro komunikaci s personálem, ale také pro volání z centra. Budovu obklopují travnaté plochy s lavičkami, je tady i pergola k venkovnímu posezení.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 26.9.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 03:31.