Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Září:

Na penzi spoří nejvíc Čechů v historii (HN)

Stovky tisíc lidí zvyšují částky, které spoří na důchod

Trh penzijního připojištění se radikálně mění: na penzi si nyní soukromě spoří nejvíc Čechů v historii – 4,7 milionu. To je jen o necelého půl milionu méně, než je v Česku ekonomicky aktivních lidí. Jen za první půlrok vzrostl celkový počet smluv o 142 tisíc. A pokud by tento trend vydržel do konce roku, šlo by o největší navýšení celkového počtu připojištěných od začátku krize v roce 2008.

"Trh je v posledním roce, kdy může fungovat podle starých pravidel. Jen do konce listopadu si klienti mohou zřídit penzijní připojištění s garancí nezáporného zhodnocení a možností částečného výběru peněz po 15 letech," vysvětluje Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů ČR.

Lidé také nově výrazně zvyšují částku, kterou odkládají na stáří. Od Nového roku – se spuštěním důchodové reformy – se celý systém radikálně mění. Do rodinných financí se reforma promítne nejen novým zájemcům, ale i těm, kteří si už na důchod spoří. Za necelé čtyři měsíce totiž stát zruší příspěvek lidem, kteří do fondu platí méně než 300 korun měsíčně. Tato změna už přiměla statisíce lidí, aby spořili víc – což bylo ostatně cílem ministerstva financí, které tuto změnu prosadilo. A funguje:

"Všechny nově uzavírané smlouvy už mají vyšší měsíční úložku než 300 korun," říká Václav Bálek, tiskový mluvčí pojišťovny Allianz.

Na změnách vydělají ti, kteří jsou schopni odkládat víc. Maximální státní příspěvek stoupne na 230 korun. Na něj ale dosáhnou jen ti, kteří si budou spořit minimálně tisícikorunu měsíčně.

"I proto si nejčastěji klienti zvyšují svůj příspěvek ze 100 na 300 korun nebo z 500 na 1000 korun," uvádí mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Týká se to stovek tisíc lidí.

"Evidujeme už celkem kolem 150 tisíc klientů, kteří si měsíční úložku navýšili. V porovnání s loňskem je to nárůst o 70 procent," říká Aleš Poklop, šéf PF České spořitelny. Podobně mluví i další fondy: "Dodatek ke smlouvě o navýšení letos podepsalo už 90 tisíc klientů. V minulých letech to bylo ročně mezi pěti a sedmi tisíci klienty," uvedl Karel Svoboda, který vede PF Stabilita ze skupiny ČSOB.

Hlavní nápor těch, kteří si dosud spoří méně a chtěli by si státní příspěvek udržet i v příštím roce, ale zřejmě fondy teprve čeká. Stejně tak fondy očekávají i příliv nových klientů. Ke konci loňského roku ministerstvo financí evidovalo 1,7 milionu lidí s měsíčním příspěvkem menším než 300 korun. V průběhu prvního pololetí letošního roku klesl jejich počet o sto tisíc a další zájemci, kteří chtějí spořit víc, se fondům dál hlásí. Dalších sto tisíc lidí zase letos navýšilo částku natolik, aby dostali od státu maximum. Podle statistiky resortu financí na něj ke konci pololetí dosáhlo 2,2 milionu účastníků dobrovolného penzijního připojištění.

Jen do konce listopadu si klienti mohou zřídit penzijní připojištění s garancí nezáporného zhodnocení a možností částečného výběru peněz po 15 letech. Jiří Rusnok šéf Asociace penzijních fondů ČR

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.9.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:37.