Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Září:

Novým šéfem ČSSZ se má stát Petr Poncar, má nastoupit v pondělí (Parlamentnilisty.cz)

Osmačtyřicetiletý právník, který působí v pojišťovnictví na vrcholných manažerských pozicích od roku 1997, vystřídá v čele jednoho z největších úřadů v zemi Viléma Kahouna. Ten instituci řídil od listopadu 2010 jen dočasně jako krizový manažer.

Poncar vedení přebírá v době příprav na start důchodové reformy, která umožní přesměrovat lidem část odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Sám byl od roku 2008 do loňska předsedou představenstva a generálním ředitelem Allianz penzijního fondu. Ve vedení a v představenstvu pojišťovny Allianz a fondu působil i před tím. Do této finanční instituce nastoupil v roce 2002, kdy přešel z České pojišťovny.

Vize moderního úřadu

ČTK nový ředitel sdělil, že své zkušenosti považuje za výhodu. Uvedl, že se aktivně účastnil příprav české důchodové reformy a ve společnosti Allianz se podílel na koordinování zavádění reforem penzí v dalších zemích střední a východní Evropy. V ČSSZ se v nejbližších týdnech zaměří na "stabilizaci rozpočtu", aby bylo možné upravit informační systémy kvůli reformním změnám. Řekl, že chce v instituci hledat rezervy a také budovat silný pracovní tým, který by byl schopen aktivně přicházet s návrhy na zvýšení efektivity a zkvalitnění služeb.

"Mou vizí je, aby se ČSSZ stala skutečně moderním úřadem, který občanům poskytuje služby z oblasti sociálního zabezpečení a ke každému klientovi přistupuje s respektem," uvedl Poncar. Podotkl, že se tomu může věnovat, protože se jeho předchůdci podařilo mnohé problémy vyřešit a činnost instituce stabilizovat.

ČSSZ je největší finančně správní institucí v Česku

Ministerstvo na místo ředitele ČSSZ vypsalo výběrové řízení. Přihlásilo se do něj deset uchazečů, podmínky splnilo devět z nich. Komise zvolila Poncara, který se narodil 28. listopadu 1963 a je absolventem pražské právnické fakulty. Jeho předchůdce Viléma Kahouna ministr Jaromír Drábek (TOP 09) dosadil do funkce dočasně. Někdejší ředitel českobudějovické správy měl v úřadu zajistit dodržování správních lhůt a zkrátit vydávání rozhodnutí o důchodech. Právě kvůli průtahům ve vyřizování odvolal ministr někdejší ředitelku Boženu Michálkovou.

ČSSZ je největší finančně správní institucí v Česku. Stará se o záležitosti 8,5 milionu lidí. Přes 2,9 milionu z nich pobírá starobní, invalidní či pozůstalostní důchod. Celkem tak úřad vyplácí 3,5 milionu penzí a kolem 200.000 dávek z nemocenského pojištění.

Zdroj: Parlamentnilisty.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.9.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 17:08.