Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Září:

Exekuce na kartu nemůže (Blesk)

Nejčastější otázky čtenářů na sKartu

Mamka je po mozkové mrtvici. Nepíše, vrátilo se jí jen pár slov, nechodí, žádný doklad nepodepíše. Je jí 84 let, má ochrnutou pravou ruku a nenapíše s ní ani křížek. Jak si podepíše účet k sKartě? (Karla)
"Vaše maminka může vás nebo někoho jiného zmocnit k vyzvednutí sKarty a k převodu dávek. Pokud nemůže psát, může se zmocnění uskutečnit za přítomnosti svědka."

Proč někdo konečně neřekne, kolik stát uspoří tím, že karty zavede? Je jasné, že pokud stát rozešle všem důchodcům místo složenek karty, tak se musí ušetřit spousty peněz. (Alice)
"Stát ušetří 250 milionů korun ročně, a to pouze na nepojistných sociálních dávkách. sKarty nejsou určené na výplatu důchodu ani nemocenské (ty vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, a nikoliv Úřad práce ČR)."

K čemu ty sKarty jsou? To chcete lidi kontrolovat, za co utrácí? (Tereza)
"Ne, nikoliv, jde o sjednocení způsobu výplaty dávek, což ušetří státu stovky milionů korun. Když někdo mluví o tom, že je to diskriminace, tak se na to podívejte z druhé strany - pokud stát má dva lidi a každému dává sto korun, tomu, který dostává stovku poštovní poukázkou, dává 135 korun, tomu, kdo bere stovku na účet, dává stovku. To je trochu nepoměr. Zavedením sKaret se situace narovná. Pro klienty to znamená rozšíření možností způsobů čerpání dávky. Kontrola bude aplikována pouze u tzv. »účelových« dávek pomoci v hmotné nouzi, kde ze zákona je možné regulovat použití dávek. Týká se to zhruba 40 000 klientů z celkového počtu 1,2 milionu."

Pan ministr neustále opakuje, že účty k sKartám nejsou postižitelné exekucí, přestože spořitelna i ministerstvo na svých stránkách uvádí něco jiného. Na to, že bude změna zákona až k 1. lednu, může doplatit spousta občanů, protože chcete vydat karty skoro všem, kteří berou nějaké dávky. Výmluvy na nějaký technický účet jsou zbytečné a exekutory nezajímají, protože jde o účty občanů, které jsou založeny s jejich souhlasem a oni jsou majiteli těchto účtů. Jak to budete řešit? (Jaroslav Novák)
"Vydávání sKarty klientům, kterým hrozí exekuce nebo již v exekuci jsou, nastane po 1. lednu 2013. To, že technický účet sKarty není postižitelný exekucí, je v novele občanského soudního řádu."

Pane Žárský, doporučil byste svým známým, pokud jsou nezaměstnaní, sKartu, nebo peníze na účet, když jej mají? (Nezaměstnaný Robert, střední Čechy)
"Peníze na běžném účtu nejsou chráněny proti zabavení exekutorem, stejně jako peníze uložené doma v kredenci po vyzvednutí na poště z poštovní poukázky. Technický účet k sKartě nebude (od 1. ledna 2013) zahrnut do výkonu exekuce. To však neznamená, že by se Úřad práce vyhýbal zákonné povinnosti strhávat povinnou částku v případě, že je vydán exekuční příkaz. To je jeden z mnoha důvodů, proč bych doporučil sKartu."

Co budu dělat s sKartou, když přestanu brát rodičovské dávky? Můžu si ji nechat a používat ji a účet jako každý jiný běžný účet a běžnou platební kartu, nebo ne? (Kateřina M.)
"Na technický účet sKarty může peníze poslat pouze Úřad práce ČR. Dokud tam budete mít zůstatek, můžete ji používat. Po skončení rodičovského příspěvku a vyčerpání peněz už tam žádné nepřijdou."

Zajímá mě, zda není protiprávní při výběrech sKartou z bankomatu platit poplatky. To se smí ze státních sociálních dávek dávat vydělávat České spořitelně? Nepovažuji to za správné. (Věra Zachová)
"Jsou garantovány základní služby zdarma (včetně výběru z bankomatu) VŠEM. Smlouvu již prověřoval antimonopolní úřad a neshledal nic závadného."

Jak je možné, že MPSV v rámci legislativy zaspalo a na dávky poslané na sKartu může sáhnout exekutor? Proč je toto údajně ošetřeno až od 1. 1. 2013? Myslíte, že seznamy exekutorů, kteří inkasují z sKaret k něčemu budou? (Martin D.)
"Bohužel MPSV nemůže řídit legislativní proces všech zákonů a jiných ministerstev (občanský soudní řád a jeho změna má platit od 1. 1. 2013 a toto je jeho součástí). S exekutorskou komorou je uzavřena dohoda o tom, že do konce roku se exekutoři budou technickému účtu sKarty »vyhýbat« a exekuce budou řešit přímo a pouze s úřadem práce. My budeme sKarty lidem, kteří jsou ohrožení exekucí (především v hmotné nouzi), vydávat po 1. lednu 2013."

Zdroj: Blesk

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.9.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 03:04.