Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Září:

Startuje vzdělávací kurzarbeit (Profit)

Podnikům postiženým náhlým výpadkem zakázek z něho uhradí část mzdy zaměstnanců, pro něž nemají zrovna práci a které pošlou na školení či rekvalifikaci. Stát zaplatí i náklady na vzdělávání. Celkem si firmy v první fázi budou moci sáhnout na 400 milionů korun. A ministerstvo je připraveno dodat dalších 400 milionů.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek o programu mluví jako o kurzarbeitu po česku, tedy o obdobě německého programu, který pomohl firmám v těžkých časech recese udržet klíčové pracovníky. I v českých podmínkách je cílem pomoci firmám, aby nemusely dávat důležitým zaměstnancům výpověď. Ovšem s tím rozdílem, že se tito lidé musejí v čase, kdy nebudou mít práci, vzdělávat. "Podniky mohou zaměstnancům dopřát specifické odborné vzdělávání, také obecné kurzy. Musí se ale vždy jednat o zvyšování kvalifikace," vysvětluje Karel Machotka, náměstek ministra práce a sociálních věcí.

V Praze dotace nebude

Firmy musejí prokázat, že jim tržby přepočtené na zaměstnance klesly ve čtvrtletí před podáním žádosti meziročně o více než 20 procent. Zároveň musejí zaměstnance, na něž budou dotaci čerpat, alespoň měsíc před podáním žádosti převést do režimu podle paragrafu 209 zákoníku práce, protože jim nejsou schopny přidělovat práci. Pak je mohou poslat domů a vyplácet jim 60 procent mzdy. Tento výpadek práce musí být od 20 do 60 procent stanovené pracovní doby. "Nelze však získat dotaci na zaměstnance, kteří pracují v provozovnách v Praze, protože jde o peníze z evropských fondů a Praha nepatří mezi podporované regiony," upozorňuje Jiří Reichl, mluvčí Úřadu práce ČR.

Na jednoho zaměstnance mohou podniky získat až 31 tisíc korun měsíčně na pokrytí mezd, včetně sociálních a zdravotních odvodů. Uhrazenu dostanou ovšem jen tu část platu zaměstnance, která bude odpovídat době, kdy se vzdělával. Ministerstvo uhradí také náklady na vzdělávací kurz. Pokud si bude chtít firma vzdělávání zajistit sama, pokryje stát mzdu lektora až do výše 230 korun na hodinu. Podporu budou moci firmy čerpat podobu šesti měsíců. Jestliže přesvědčí příslušný krajský úřad práce, který bude mít program na starosti, že má smysl tuto dobu prodloužit, mohou získat dotace celkem až na 12 měsíců. Za půl roku by však za všechny proškolované zaměstnance neměla jedna firma inkasovat více než půl milionu korun.

Zájem nejistý

Ministerstvo zatím nedokáže odhadnout, kolik firem se v příštích měsících s razantním propadem zakázek bude muset poprat. "Vážná ztráta zakázek zatím nepředstavuje fatální problém, firmy si celkem drží výrobní program bez velkých výpadků," popisuje reálnou situaci malých a středních podniků Eva Svobodová, ředitelka jejich asociace (AMSP). Podobný program s názvem „Vzdělávejte se“ mohly firmy postižené krizí využívat už v letech 2008 a 2009. Tehdy podaly 17 359 žádostí o dotaci a celkem na úhradu vzdělávání, mzdových nákladů, cestovného a stravného získaly 1,358 miliardy korun. Pro vstup do programu ovšem nebyly omezeny podmínkou razantního propadu tržeb.

Není navíc jisté, jestli za tyto peníze firmy skutečně získaly kvalifikovanější zaměstnance. Ministerstvo nesledovalo, o jaké kurzy měly podniky největší zájem a zda nechávaly opravdu školit pracovníky v odborných dovednostech. Ze zkušeností malých a středních podniků vyplývá, že dotace čerpaly především na rozvoj měkkých dovedností a nikoli na odborný rozvoj. Rozdělování dotací z nového programu se bude řídit podobnými pravidly jako minulé dotační programy. Administrativa, včetně počtu potřebných dokumentů, s nimi byla poměrně rozsáhlá. "Pokud bude nový program v tomto ohledu podobný, vyplatí se spíše firmám s několika desítkami pracovníků," myslí si Eva Svobodová z AMSP. Problémy byly podle Pavla Širokého, ředitele agentury Republikové centrum vzdělávání, také v nejednotné metodice, takže různé úřady práce posuzovaly žádosti různě. Tentokrát bude na jednotlivých úřadech práce, aby posoudily, zda potíže firmy jsou jen dočasné.

Zdroj: Profit

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.9.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:27.