Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Září:

Co potřebujete vědět o sKartě (Blesk)

Tady jsou základní věci, které byste o převratné novince měli vědět. Bude se vydávat ve dvou variantách: základní a speciální. Speciální karta je určena pro zdravotně postižené a bude jim zároveň sloužit jako průkaz TP, ZTP či ZTP/P (na této sKartě bude fotografi e držitele a označení druhu postižení). Informace o sKartě najdete i na internetu na www.skontakt.cz.

Každý zdravotně postižený, který dostane sKartu, by měl vrátit původní průkaz mimořádných výhod, protože sKarta tyto průkazy nahrazuje. Bude s ní možné vybírat peníze z bankomatu (pozor! Jen jeden výběr k jedné dávce je zadarmo, a to jen z bankomatu České spořitelny), zdarma bude moci platit v obchodech a vybírat hotovost v obchodech (cash back). Je možné nastavit i převody peněz na jiný účet, ať už jednorázově nebo trvalým příkazem. Jeden převod k jedné dávce je opět zadarmo. Z bankomatu je možné vybírat jen částky zaokrouhlené na dvousetkoruny, to je totiž nejmenší bankovka, která se dá vybrat z bankomatu. Zůstatek na sKartě je možné zdarma kontrolovat v bankomatu České spořitelny, na www. skontakt.cz po přihlášení nebo po telefonu na Kontaktním centru pro sKartu. Pokud požádáte o zasílání výpisu, budete platit poštovné.

sKarta nahradí průkazy TP, ZTP a ZTP/P sKarty budou sloužit i jako průkaz pro lidi se zdravotním postižením. Oproti běžným sKartám ale budou opatřeny fotografií. "Všichni, kterých se průkaz osoby se zdravotním postižením týká, budou o nezbytnosti fotografie úřadem práce informováni. Úřad práce jim sdělí, kdy mají fotografii dodat, v jaké podobě apod.," vysvětluje Táňa Kozelková z ministerstva práce a sociálních věcí. Až pro ně bude sKarta připravena k vyzvednutí, zašle jim úřad práce dopis. sKarta zdravotně postiženým umožní využívat všechny benefity, které měli dosud. Jde například o slevy v hromadné dopravě, bezplatné užívání MHD, dálnic a rychlostních silnic apod.

K převzetí vyzve dopis

Bojíte se, že prošvihnete vyzvednutí své sKarty a zůstanete odříznutí od svých sociálních dávek? Rozhodně se nemusíte ničeho takového bát. O tom, že už svoji sKartu máte připravenou, se dozvíte z obyčejného dopisu, který dostanete do schránky. I kdyby dopis nedorazil, úřad práce si vás už nějak najde.

Kdo si totiž kartu nevyzvedne do tří týdnů od doručení dopisu, dostane doporučený dopis.

Pokud ani na ten nezareaguje, začnou se po něm úředníci shánět. A pokud ho nenajdou, přestanou mu dávku vyplácet.

Převzetí sKarty

 1. Počkejte, až vás k vyzvednutí karty vyzve dopis z úřadu práce. Do té doby budete dávky dostávat stejným způsobem jako dosud.
 2. V příslušném termínu (dozvíte se ho z dopisu) si sKartu vyzvedněte na úřadu práce, kde se zároveň dozvíte, kdy vám na nový účet k sKartě poprvé přijdou peníze.
 3. PIN ke své kartě (čtyřmístné číslo, bez kterého nebudete moct vaši sKartu používat) se dozvíte ze samostatného dopisu od České spořitelny.
  Svůj PIN nikomu neříkejte a ani nedávejte.
 4. Jakmile máte v ruce svůj PIN, můžete se vydat do bankomatu České spořitelny a svou kartu aktivovat.
  Pokud nebude vaše karta aktivní, nebude možné s ní vybírat peníze ani platit v obchodech.

První použití sKarty

 • Abyste mohli začít svoji sKartu používat k placení nebo k výběru peněz, musíte ji aktivovat. Je to jednoduché, ale musíte znát svůj PIN (čtyřmístné číslo, které vám přišlo v samostatném dopise).
 • Jděte k bankomatu České spořitelny Vložte sKartu do bankomatu Z nabízených jazyků zvolte ČEŠTINA Tak, aby to nikdo neviděl, zadejte svůj PIN Na obrazovce vám naskočí Hlavní menu.
 • Vy si z jeho nabídky vyberete AKTIVACE KARTY Na obrazovce se zobrazí dotaz, zda si přejete stvrzenku. Pak se objeví potvrzení, že je vaše sKarta již aktivní.
 • Po aktivaci můžete začít sKartu ihned používat.

Pokud máte nějaké dotazy k sKartě, můžete se ptát v kontaktním centru pro sKartu. Bezplatná linka na čísle 800 752 782 (800 SKARTA – stačí volba písmen na klávesnici telefonu) funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Zdroj: Blesk

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.9.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 21:12.