Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Srpen:

Testování sKaret končí, startuje ostrý provoz (Právo)

ČTK to řekl mluvčí centrálního úřadu práce Jiří Reichl. "Ověřovací provoz vydávání a distribuce sKarty prokázal připravenost systému a zaměstnanců úřadu práce, který tedy přistoupil k ostrému spuštění systému," sdělil Reichl.

Systém sociálních karet provozuje Česká spořitelna, která zvítězila v tendru. Podle mluvčího jí úředníci nyní odesílají na 40 000 žádostí o vydání sKarty. Banka má deset pracovních dní na jejich výrobu a dodání. Klientům úřad práce pošle dopis, kdy si mají plastikovou kartičku přijít vyzvednout. "PIN bude zaslán jako obyčejná zásilka na adresu příjemce dávky," dodal Reichl. Podle něj chce úřad práce vydat do konce září 50 000 karet a připravit dalších 150 000 až 200 000 žádostí o ně.

Karty by zatím neměli dostávat lidé, kteří mají exekuci. Uchazečům o zaměstnání, kteří dávky nepobírají, se sKarty začnou podle mluvčího vydávat až od ledna. Nyní ji získají ti, kteří o ni budou mít zájem, dodal Reichl. Lidé by si měli vybírat pomoc od státu přes kartu z bankomatu. Zdarma bude jen jeden výběr na každou dávku. Bezplatně budou moci potřební s sKartou platit či převést peníze přes bankomat na jiný účet a vybrat je službou cashback v obchodě. Zasílání dávek poštou či výběr v pobočce spořitelny bude za poplatek.

Proti sociálním kartám bojuje Národní rada osob se zdravotním postiženým (NRZP), která dnes pořádá na protest proti novince u ministerstva práce happening. Vedení NRZP se dvakrát obrátilo i na soud, aby vydávání plastikových karet pozastavil. Kvůli formálním záležitostem se soudci podnětem nezabývali. Rada si stěžovala i antimonopolnímu úřadu, který se případem znovu zabývá. Podle vedení NRZP sKarty jen situaci lidí zkomplikují a potřební se k pomoci od státu dostanou hůř. Výhrady k novému systému má i ombudsman Pavel Varvařovský.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 30.8.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:21.