Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Srpen:

Pokuty za práci načerno přesáhly v 1. pololetí 106 milionů korun (HN)

Za celý loňský rok resort práce a úřady, které pod něj spadají, udělaly téměř 166 800 kontrol dodržování pracovních předpisů. Přesnější meziroční srovnání podle ministerstva ale není možné, protože se systém i postihy změnily.

Ministr řekl, že kvůli práci načerno stát přichází o nemalé částky na daních a sociální a zdravotní systém o odvody. Firmy, které se nechovají podle pravidel, mají podle Drábka navíc konkurenční výhodu, když nemusí odvedené peníze zahrnovat do cen svých výrobků či služeb. "Jde o boj proti nelegálnímu zaměstnávání bez ohledu na to, zda se to týká tuzemců, či cizinců," podotkl Drábek. Uvedl, že kontroly nesměřují proti takzvanému švarcsystému, který legislativa neupravuje.

Postihy za nelegální práci jsou od ledna přísnější. Člověku, který dělá načerno, hrozí pokuta až 100 000 korun. Firma, která takto pracovníky zaměstnává, může mít sankci od 250 000 korun do deseti milionů. Podle ministra mají tyto sazby odstrašující účinek.

Drábkův náměstek Karel Machotka řekl, že se efektivita kontrol i počet kontrolorů díky změně systému zvýšily. Jen resort ministerstva práce má v terénu zhruba o 190 lidí víc. Celkem jich je asi 500.

V prvním čtvrtletí kontroloři inspekce práce, cizinecké policie, správ sociálního zabezpečení, celní správy či úřadů práce provedli bezmála 39 000 kontrol. Uložili 1273 pokut ve výši 73,7 milionu korun. Ve druhém čtvrtletí se konalo 56 329 kontrolních akcí. Výsledkem bylo 663 pokut za téměř 32,7 milionu korun. Podle Machotky úřady navrhly uložit ještě dalších 498 pokut ve výši 131,3 milionu. Tato řízení ale ještě neskončila, takže rozhodnutí nejsou pravomocná.

Komplexních kontrol, na nichž inspektoráty spolupracovaly kromě jiných institucí i s finančními a živnostenskými úřady, se odehrálo v prvním pololetí 15 314. Na nelegální práci se při nich přišlo v 1246 případech. Ve třech čtvrtinách z nich pracovali načerno Češi či lidé z EU, ve čtvrtině to pak byli cizinci ze zemí mimo EU.

Drábek řekl, že v boji s nelegální prací je účinná i veřejná služba či projekt DONEZ. Na veřejnou službu mohou úřady práce od letoška posílat nezaměstnané, kteří jsou bez práce víc než dva měsíce. V systému DONEZ se zas lidé bez zaměstnání chodí hlásit na poštu. Ministr uvedl, že díky těmto nástrojům přestala řada nezaměstnaných pracovat načerno a "přešla do legálního systému".

Odbory i ochránci lidských práv veřejnou službu i DONEZ ostře kritizují. Mluví o nucené práci a o šikaně.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 22.8.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:54.