Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2012 » Srpen:

Přes sKarty již protekl první milion (LN)

S dávkami vyplácenými přes sKarty naložili jejich první majitelé různě. Zhruba polovina lidí si dávku odeslala rovnou z úřadu práce platebním příkazem na bankovní účet. Česká spořitelna zaznamenala 106 takových příkazů v celkovém objemu 540 879 korun. Druhá polovina příjemců dávek využila k výběru bankomaty.

Celkem 358 900 korun vybrali lidé převážně z bankomatů České spořitelny (100 výběrů), v pěti případech využili bankomaty jiných bank. Zatímco výběr sociálních dávek v bankomatech spořitelny byl stejně jako platební příkaz bezplatný, za výběr z bankomatů konkurenčních bank zaplatí lidé poplatek 40 korun, v ověřovacím provozu je ale zdarma. První sKarty již přijali i obchodníci. Příjemci dávek zatím podle údajů České spořitelny využili sKartu k platbám u obchodníků ve 48 případech a učinili takto celkové útraty za 3418 korun.

Přestože zavádění sKaret čelí kritice ze strany opozice a výhrady k projektu vyjádřil i ombudsman Pavel Varvařovský, úřady práce se zatím se stížnostmi ze strany prvních držitelů sKaret nesetkaly. "Naopak, v Rokycanech jsme zaznamenali případ, kdy na úřad přišel pán a byl nadšený, že konečně bude mít platební kartu jako většina ostatních," říká mluvčí úřadu práce Jiří Reichl.

Varvařovský ale včera zopakoval, že projekt sociálních platebních karet má podle jeho názoru nedostatky. Ombudsmanovi například vadí, že slouží jako platební a identifikační karty zároveň, některé služby na nich jsou zpoplatněné a není vyřešen ani problém s možným uvalením exekucí na účet napojený na sKarty. Přestože sociální dávky není možné příjemcům zabavit, exekutorům tomu podle ombudsmana současná právní úprava výslovně nebrání. Po prokázání povahy účtu by sice měla být exekuce zastavena, ale do té doby se dotčený člověk může ocitnout bez peněz, tvrdí Varvařovský. Exekutorská komora se přitom již zavázala, že na účty napojené na sKarty exekutoři sahat nebudou. Od 1. ledna 2013 takovým exekucím zamezí i novela občanského soudního řádu.

sKarty mění vyplácení dávek. Až dosud je stát vyplácel prostřednictvím poštovních poukázek. Poukázky mohou pro výplatu dávek lidé bezplatně používat do konce letošního roku, potom bude služba zpoplatněná, avšak příjemci je budou moci stále využívat. Podle sociálních demokratů se zrušením výplaty dávek prostřednictvím poštovních poukázek zkomplikuje přístup k dávkám velké skupině příjemců. V novele zákona, který nyní projednává Senát, proto žádají, aby přes karty byly vypláceny pouze dávky v hmotné nouzi. Tím by se počet potenciálních uživatelů karet snížil z 900 tisíc na zhruba 150 tisíc lidí. Stát zavádí sociální platební karty i z toho důvodu, aby příjemci účelově omezených dávek neutráceli peníze za něco jiného. Distribucí dávek přes sKarty chce ušetřit ročně kolem 250 milionů korun. V současnosti jsou již sKarty distribuovány do celé země. Úřady práce rozdají v následujících dnech v každém kraji stovku sKaret, uvedl Reichl. Česká spořitelna zatím vydala 1653 sKaret.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.8.2012

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:43.